Nedir?

Cinsel sadizm, bir kişinin başka bir kişiye fiziksel ya da psikolojik acı yaşatmaktan cinsel zevk aldığı davranışlar içerir.

Sadizm, başka bir kişiye acı ve eziyet yaşatmanın verdiği cinsel zevk veya doyumdur. Tıbben bir parafili olarak kabul edilir. Sözcük, sadist romanlar yazan bir Fransız yazar olan Marquis de Sade'nin adından türetilmiştir.

Sadizm başkalarına hor davranmaktan zevk almaktır, bu genellikle cinsel zevktir. Diğer parafililerde olduğu gibi, bazı insanların sadist fantezileri olur ama bunu asla gerçekleştirmezler. Aynı zamanda, bazı insanların sadist doğası olan cinsel dürtüleri vardır ve bu sadist aktiviteye eşlik etmeyi kabul edecek istekli bir partner bulurlar. Ancak, kendi davranışlarına kurbanlık edecek kişiler arayan sadist cinsel dürtüleri olan insanlar vardır. Cinsel sadizme dahil olan ciddi aktivitelerden bazıları: yakma, dövme, bıçaklama, tecavüz etme ve öldürmedir. Cinsel sadizm düşünce ve/veya düşünceleri genellikle ergenlik ya da erken yetişkinlik döneminde başlar. Bu davranışlar sadece kronik olmakla kalmaz, aynı zamanda şiddeti genellikle zamanla artar.

  • En az 6 aylık bir süre boyunca hastalarda, tekrarlayan, yoğun, cinsel olarak uyarıcı fanteziler, cinsel dürtüler ya da kurbanın psikolojik veya fiziksel acı çekmesinin hastaya cinsel heyecan verdiği eylemleri içeren davranışlar olur.
  • Fanteziler, cinsel dürtüler veya davranışlar klinik olarak önemli sıkıntılara ya da sosyal, mesleki ya da diğer önemli işlevsel alanlarda bozulmalara neden olur.
  • Bu değişime Marquis de Sade aktiviteleri adı verilir (DSM-IV kriterlerinin bir parçası değildir).

Sağlıklı cinsel ilişkilerde yaygın olarak belli bir seviyede sadizm ve mazoşizm oynanır, karşılıklı olarak uyumlu partnerler sık sık birbirini arayıp bulur. Örneğin, kölelik taklidi için ipek mendil ve cinsel aktivite sırasında hafif şaplaklar birbirine müsaade eden partnerler arasında oldukça yaygındır ve sadomazoşist kabul edilmezler.

Tedavi

Tedavi genellikle bu davranışın altında yatan nedeni ortaya çıkarmak ve üzerinde çalışmaya yönelik psikoterapi içerir. Suçlu adalet sistemi yaklaşımıyla bakanlara göre, cinsel sadizm kendini genellikle başkalarına zarar veren tehlikeli aktiviteler içinde gösterir. Aynı şey tıbbi sağlık ya da akıl sağlığı kurumları sunanlar için de geçerli olabilir ya da olmayabilir.

Cinsel Sadizm Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Cinsel sadizm, diğer partnerde rahatsızlık, acı ve sıkıntıya yol açan cinsel heyecan ya da sabırsızlık ile karakterizedir.
  • Bu bir cinsel bozukluktur ve aynı zamanda antisosyal kişilik bozukluğu olarak da adlandırılır.
  • Ruhsal sorun ve şizofreni cinsel sadizmin ana nedenleridir.
  • Seksle ilgili konular hakkında doğru bilgiler alın ve seksle ilgili sorunlarınız hakkında partnerinizle açık konuşun.
  • Cinsel heyecan, stres, arzu, dürtü cinsel sadizmin belirtileridir.
  • Cinsel sadizmden kurtulmak için psikoterapi ve nörocerrahi en iyi seçeneklerdir.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Ameliyatsız cinsel organ penis büyütmek mümkün mü efendim.ameliyatla penis büyütmek ne kadara maliyet oluyor ... devamı