Nedir?

Lateks prezervatiflerin daha yaygın yaşanan bazı sorunları genelde hafiftir. Ama latekse tekrar tekrar maruz kalmak, eğer alerjikseniz ağır ve ölümcül reaksiyona yol açabilir. Lateks prezervatif alerjisi belirtileri yaşarsanız doğum kontrol yöntemleri alternatifleri için doktorunuzla görüşmeniz ve alerjik olduğunuz bir nesneye maruz kalma riskini muhakkak anlamanız önemli. Lateks prezervatif alerjisi büyük bir sorun gibi görünebilir ama lateks prezervatifin alternatifleri vardır.

Yanma hissi

Lateks prezervatif alerjisinin çok yaygın bir belirtisi yanma hissidir. Bu yanma hissi vajinada, peniste ve prezervatifle temasa girmiş herhangi bir cilt bölgesinin içinde yaşanabilir.

Döküntü

Döküntü genelde lateks prezervatife maruz kaldıktan sonraki 8 saat içinde ortaya çıkar. Bu döküntü hafiften orta dereceye olabilir, kaşınabilir veya yanabilir, rengi pembe veya kırmızı olabilir. Cilt kaşındığında pul pul olabilir. Bu döküntü çok sıkıcı olabilir ama hep öyle değildir.

Kaşıntı

Kaşıntı genelde her alerjide ilk belirtidir, lateks prezervatif alerjisinde can sıkıcı ve utanç verici olabilir. Genital bölgede hafiften şiddetliye kaşıntı olabilir. Kadınlar vajina etrafında, vulva ve labiada, hatta vajinanın içinde kaşıntı yaşayabilir. Erkekler penis hattı boyunca ve penisin dibindeki kasık alanında kaşıntı yaşayabilir. Ek olarak, alerjik kişi oral seks yapıyorsa dudaklar, dil ve boğaz da kaşınabilir.

Kabarcıklar

Lateks alerjileri genelde uzun süre maruz kaldıktan sonra meydana gelir ve zamanla daha fazla maruz kalmayla kötüleşir. Sonuç olarak, tekrar tekrar lateks prezervatife maruz kalan bölgelerde veya bu bölgelerin etrafında kabarcıklar meydana gelebilir. Bu kabarcıklar, prezervatifteki vücut için tehdit sayılan latekse karşı kendini korumaya çalışan bağışıklık sisteminin bir sonucu olabilir. Genelde su dolu olan bu kabarcıklar çok ağrılı olabilir ve patlatılmamalıdır çünkü kabarcıktaki vücut tarafından bir bağışıklık tepkisi sırasında salgılanan bir madde olan histamin vücudun başka bölgelerine sıçrayabilir.

Anafilaksi

Anafilaksi ağır bir alerjik tepkidir ve acil tıbbi tedavi gerektirir. Eğer nefes darlığı, dudakların, dil ve boğazın şişmesi, hızlı kalp atışı ve göğüs ağrısı yaşıyorsanız 112’yi arayın veya bir acil servise gidin. Eğer tedavi edilmezse anafilaksi genelde hava yollarının tıkanmasından ve başka komplikasyonlardan dolayı ölüme yol açar.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

merhablar son adettarihim 10 ekim siklus zamanım 31 27 aralıkta erkek arkadaşımla prezervatif yoluyla korunarak ilşkiye girdik fakat ilişkiden 3 gün s... devamı