Çocuğa sanatı sevdirmek için, onunla kimi oyunlar oynanabilir. Örneğin bir nesnenin bir parçası çizilerek, çocuktan bunu tamamlaması istenebilir. Çocuk bazen parçayı tamamlar ama bazen de bambaşka bir boyuta taşıyarak farklı bir şekil çizebilir. Çocukla birebir oynanan bu tür oyunlar onun gelişimine katkıda bulunacaktır. Yanı sıra hem birlikte keyifli bir zaman geçirilmiş hem de çocuğun kendini daha rahat ifade etmesine olanak verilmiş olacaktır.

Bunun dışında, çocuğa gerekli malzemeler sağlandıktan sonra onu bu malzemelerle özgür bırakacak her türlü oyun mutluluk verici olacaktır. Onunla birlikte geçirilecek zaman, motivasyonunu arttıracaktır.

Eğer ailenin olanağı varsa, çocuğa bir atölye odası oluşturmak ya da mevcut olan atölyelere götürmek, çocukların malzemelere rahatça dokunmasını sağlamak değerli ve cesaretlendirici olacaktır. Örneğin sadece kara kalem ya da pastel boya değil, sulu boyadan yağlı boyaya kadar çocuk bütün boya çeşitlerini tanımalıdır. Bu onun ilerideki seçimleri ve eğitimi açısından çok yararlı olacaktır.

Aslında bütün sanat dallarının içinde ritim vardır. Armoni, ritim, estetik gibi şeylerin tümünü içerecek tarzda, müzik açarak, birlikte dans ederek, çeşitli oyunlar geliştirilebilir, öyküler anlatılabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

selam kolay gelsin.yapılan tahlillerde sperm morfolojisi %0 çıkıyor.en sonda %60 globozospermi var dend isayı ve harekette sorun yok acaba bu koşulla... devamı