Ergenlik çağındaki çocuklar şekerli ve yağlı yiyeceklere çok fazla ilgi duyarlar. Fakat bu besinlerin besleyici değerleri çok düşüktür ve çocukların vücuduna birçok olumsuz etkide bulunur. Özellikle günümüzde her besine şeker katıldığını ve bunların uzun vadede çocukların sağlığını etkileyeceği düşünüldüğünde, bu besinlerin çocukların hayatından mümkün olduğu kadar uzak tutulması çok önemlidir.

Çocuklar, bu besinlere duydukları ilgiden dolayı asıl tüketmeleri gereken ana besinlerden uzaklaşırlar. Dengesiz, yetersiz ve tümüyle nişasta ve karbonhidrata bağlı bir şekilde beslenmiş olurlar. Böylece çocuklar hem performans düşüklüğü yaşarlar hem de obeziteye daha yatkın hale gelirler.

Ayaküstü gıdalar kısıtlanmalı

Çocukların beslenmesinde proteinin, karbonhidratın, yağın, vitamin ve minerallerin belirli oranlarda alınması gerekir. Fakat çocuklar fastfood tarzı beslenme, çok fazla gazlı, katkı maddeli ve şekerli içecek tüketme gibi bir beslenme tarzıyla, basit karbonhidrat tüketimini çok fazla arttırırlar. Dolaysıyla vücutları ve gelişimleri için gerekli olan protein, vitamin ve mineralleri oldukça yetersiz miktarda almış olurlar.

Çocukların ayaküstü beslenmeleri mutlaka kısıtlanmalı ve anne baba tarafından denetlenmelidir. Özellikle şekerli içecekler asla eve sokulmamalıdır.
İLGİLİ MAKALE

Endometriyozda Beslenme

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı