Bu yöntem Türkiye'de sadece İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Kliniği'nde, Çocuk Göz Hastalıkları ve Şaşılık Uzmanı Op. Dr. Funda ŞEREFHAN yönetiminde uygulanıyor.

Nörovizyon (Neurovision) göz tembelliğinde etkisi kanıtlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Ameliyat değildir ve hasta için risk içermez. Bu teknoloji görmeyi direk beyine öğreterek görme artışı sağlar. Bu uygulamadaki uyarılar direk beyindeki görme merkezini uyararak kontrast duyarlılığı yükselterek görme keskinliği ve kalitesini artırır.

Hastanın bulguları ve muayene sonuçları nörovizyon sistemine dahil olur. Hasta için kendine özel tedavi programı sistem tarafından oluşturulur. Tedavi yaklaşık 40 seanstan oluşur ve her seans yaklaşık 30 dakika sürer. Tedavinin çoğu kısmı evde uygulanır.

Hasta muayene edilerek tedavi için uygun olup olmadığı ayrıntılı muayene sonucu belirlenir. 9-55 yaş arası, görme düzeyi % 15-20 nin üzerinde olan ve kayma düzeyi 8 prizmanın altında olan hastalar uygun olarak kabul edilir.

Bu tedavi % 85 hastada etkili olup ortalama % 25-30 artış sağlamaktadır. % 15 hastada görme artışı % 10 olmaktadır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey ben 51 yaşındayım sağ gözümde hipermetrop var tek göz olduğu için çocukken farkedilmemiş o yaşlarda gözlük kullanmalıymışım zamanla ... devamı