Çocuklarda burun tıkanıklığı eğer alerjik bir nedenle ortaya çıkıyorsa, mevsimsel olarak artıp azalıyorsa, örneğin ilkbahar aylarında belirgin bir artış gözleniyorsa polen alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

Ev tozu alerjisi de burun tıkanıklığına neden olan faktörlerden biridir. Buna alerjik rinit adı verilir ve tedavisinde antihistaminik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar burun yoluyla alınan lokal, kortizonlu spreyler olabilir. Ancak burun tıkanıklıklarında özellikle ilaçlı burun damlalarını 4 günden fazla kullanmak doğru değildir.

Çünkü burun tıkanıklığı ilaca bağlı olarak daha da artabilir. Eğer burun tıkanıklığı nezle dolayısıyla veya farenjit gibi virütik enfeksiyon sonucu gerçekleşmişse, hastalığın akut döneminde, 3-4 gün süreyle burun damlası kullanılabilir.

Dekonjestan ilaçların kullanımı ise 4 ila 7 günlük süreyle sınırlı olmalıdır. Çocukta burun tıkanıklığının bir haftadan daha uzun sürmesi ve burnunda iltihaplı bir akıntı olması halinde, sinüzit veya iltihabi bir sorun düşünülerek antibiyotik tedavisine başlanabilir. Ancak burada en önemli konu, burun damlalarını çok uzun sürelerle kullanmamaktır.

Burnun rahat ve sağlıklı olması birçok soruna karşı önlem olacağından, burun damlası 3-4 gün süreyle kullanılabilir.

Dr. Saadet RIZAOĞLU

Doktor hanım merhaba, bir yaşında ki oğlumun sprey ve damlalar kullanmamıza rağmen neredeyse bir aydır geçmeyen burun tıkanıklığı var. Acaba alerji ol... devamı