Çocukların diş ve ağız sağlığı için dişçiye gitmeleri gereklidir. Ancak çocuğun bakış açısından dişçi ziyareti hiç de hoş bir tecrübe olmayabilir. Yabancı bir odada bir sandalyeye uzanmak, tanımadığı birinin tanımadığı medikal aletlerle ağzını kontrol etmesi korkmasına yol açabilir. Böyle durumlarda çocuklarda dişçi korkusuna karşı yapılabilecekler işinizi kolaylaştıracaktır.

Yapabileceğiniz ilk şey dişçi ziyaretlerine erken bir yaşta başlamaktır. 1 yaşında veya ilk diş çıktığında dişçiye düzenli olarak götürmeye başlayabilirsiniz. Böylece diş doktorunun ofisine aşina olur ve kendisi için iyi bir şey yapıldığını daha iyi anlar. 

Dişçiye gitmeye hazırlanırken çok fazla detaya girmekten kaçının. Daha çok bilgi daha çok soru anlamına gelecektir ve tedavilerin detayına girerseniz bunlar çocuğunuz için ürkütücü olabilir. Ziyaretinizle ilgili pozitif bir tutumda olun ancak çocuğunuza yalan da söylemeyin. “Canın kesinlikle acımayacak” gibi şeyler söylerseniz ve acırsa hem size hem de doktora güvenini yitirebilir. Siz genel olarak acı, iğne, ağrı gibi kelimeleri kullanmayın ve olumlu kelimeler seçin. “Gülüşünü kontrol edeceğiz ve dişlerini sayacağız” gibi cümlelerle durumu açıklayabilirsiniz. 

Çocuklarda dişçi korkusuna karşı yapılabileceklerden bir diğeri evde çocuğunuzla pratik yapmaktır. Sanki dişçiye gitmiş gibi oyun oynayabilir, dişlerini sayabilirsiniz. Dişlerine bir ayna tutup doktorun da bu şekilde kontrol edeceğini anlatabilirsiniz. Sonra çocuğunuz bir diş fırçası kullanarak oyuncağının dişlerini temizleyebilir. Yapılacakları biraz tanıdığında doktora gitmeye de daha çok güveni olur. 

Eğer ilk defa diş doktoruna gidecekse tedavi amacıyla gitmeden önce sadece ziyaret etmek için doktora uğrayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz ortamı tanır, doktoru tanır ve tekrar gittiğinde yabancı bir ortama gidiyor gibi hissetmez. Diş doktorunuzu seçerken ofisine de dikkat edebilirsiniz. Sadece medikal gereçlerle ve sade bir şekilde tasarlanmış muayenehaneler çocukların endişeli hissetmesine yol açabilir. Çocukların diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış birçok doktorun muayenehanesinde ise renkli tasarımlar, oyunlar, çizgi film izleme olanakları mevcuttur. 

Çocuklarda dişçi korkusuna karşı yapılabileceklerden biri muayeneyi, sonrasında keyifli bir şey yapacağınız bir güne planlamaktır. Böylece çocuğunuzun iple çekeceği ve odaklanacağı bir şey olurken rüşvet verilmiş gibi hissetmez. Ağlamaması veya uslu durması karşısında bir ödül vaat etmeyin. Bu yaklaşım doktor ziyaretinin karşılığında ödül gerektiren, kötü bir şey olduğu izlenimini verir.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

filiz hanım bende çocuğuma zarar verme korkusu var bir rüya gördüm uyandıktan sonra bu korkuya kapıldım 7 aydır sürüyor atlatamadım size gelsem yardım... devamı