Hiçbir çocuk doktora gitmeyi sevmez ancak bazıları aşırı korkarlar. Bu da şaşırtıcı bir durum değildir çünkü bir yabancının onları muayene etmesinden hoşlanmazlar ve iğne olma ihtimali söz konusudur. Çocuklarda doktor korkusuna karşı öneriler bir sonraki hastane ziyaretini biraz daha kolaylaştırmak için işinize yarayabilir. 

Bunlardan ilki çocuğunuzun yanınızda olmanızdır. Bazen büyükanne ya da büyükbabanın veya bir bakıcının götürmesi takviminizi rahatlatabilir ancak özellikle ilk birkaç doktor ziyaretinde çocuğunuzun yanınızda olmanız önerilir. Çocuk anne veya babasının doktora güvendiğini gördüğünde kendisini daha güvende hissedecektir. 

Çocuklarda doktor korkusuna karşı önerilerden bir diğeri evde pratik yapmaktır. Oyuncak doktor araç gereçleriyle nasıl bir tecrübe yaşayacağını çocuğunuza gösterebilirsiniz. Oyuncak bir stetoskop takıp oyuncağın göğsünü dinlemek, ağzını açıp “aaa” demesini sağlamak, doktorun kullanabileceği terimleri kullanıp kulağını alıştırmak yapabileceğiniz şeyler arasındadır. 

Duruma pozitif bir bakış açısı katmaya çalışın. Hastaneye gideceğinizi çok erkenden söyleyip endişelendirmeye gerek yoktur. Aynı günün sabahında “Doktorunu göreceğimiz için çok mutluyum. Senin sağlıklı ve güçlü olduğundan emin olacağız.” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Eğer iğne ya da aşı olup olmayacağını sorarsa dürüst olun. Bunun bir çimdikten fazla acımayacağını ve birkaç saniyeden uzun sürmeyeceğini açıklayın. Sonrasında yapacağınız güzel şeylerden bahsederek de odağını onlara kaydırabilirsiniz.

Çocuklarda doktor korkusuna karşı önerilerden biri de doğru zamanlamaktır. Eğer yemek veya uyku saatlerine denk gelmezse çocuğunuz tok ve daha mutlu olacaktır. Ne kadar bekleyeceğinizi bilemeyeceğiniz için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar, oyuncaklar bulundurabilirsiniz. Böylece bekleme odasında çocuğunuzun dikkati dağılır. 

Muayeneye girdiğinizde çocuğunuz tek başına kalmaktan hoşlanmayabilir. Uzanması gerektiğinde yalnız bırakamayabilir, kucağınızda yatmasını sağlayabilirsiniz. Doktor kontrol edeceği birçok şey çocuğunuz sizin kucağınızdayken de kontrol edebilir.

Çocuğunuzun bazı seçimleri yapmasına izin verirseniz daha kontrol sahibi hissedecek ve sakin olacaktır. Örneğin muayenehanede hangi sandalyede oturmak istediğini, tansiyonu ölçülecekse hangi kolunu tercih ettiğini sorabilirsiniz. Doktor yapacağı şeyleri önce bir oyuncak üzerinde gösterebilir. Eğer aşı olacaksa lolipop gibi tatlı bir şeyi emiyor olmasının sakinleştirici etki yaptığını belirten araştırmalar vardır. Nefes alıp vermek de sakinleştirdiği için parmaklarınızın bir mum olduğunu hayal etmesini ve sırayla onları söndürmek için üflemesini söyleyebilir, siz de eşlik edebilirsiniz.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

filiz hanım bende çocuğuma zarar verme korkusu var bir rüya gördüm uyandıktan sonra bu korkuya kapıldım 7 aydır sürüyor atlatamadım size gelsem yardım... devamı