Amerikan araştırmacılara göre insanlar uyurken kokuların kullanımı korkuları sakinleştirebilir. Katılımcılar ön hazırlık sırasında korkuyla alakalı iki resmi kokularla bağdaştırdılar. Uyku sırasında bu iki kokudan birine maruz bırakıldılar. Uyandıklarında bu kokuyla alakalı resimden daha az korkuyorlardı. İngiliz bir uzman, araştırma sonuçlarının fobileri ve hatta travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Fobileri olan kişiler hali hazırda korktukları şeye aşama aşama maruz bırakılarak uyanıkken tedavi ediliyorlar. Yeni çalışma ise yavaş dalga uykusunda (derin uykuda) iken de maruz kalma terapisine girebileceklerini gösteriyor. Uykunun bu en derin evresinde anılar, özellikle de duygularla alakalı anılar işlenir.

Araştırmacılar 15 sağlıklı kişiye iki farklı yüzün fotoğraflarını gösterdiler. Aynı anda hafif bir elektrik şoku verildi. Bu sırada limon, nane, yeni ayakkabı, karanfil veya ağaç gibi belirli bir kokuya maruz bırakıldılar.

Sonra bir uyku laboratuarına götürüldüler. Derin dalga uykusundayken gösterildikleri yüzlerden biriyle alakalı olan kokuya maruz bırakıldılar. Uyandıklarında koku veya elektrik şoku olmadan iki yüz de tekrar gösterildi. İlgili kokunun verildiği resim daha az korku duygusu uyandırdı. Tepkileri ciltteki ter miktarı ve fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) beyin taraması ile ölçüldü.

Bu görüntüleme beynin hipokampus gibi hafızayla alakalı alanlarında ve duyguyla alakalı amigdala gibi alanlarda beyin aktivitesi modellerinde değişiklikleri gösterdi. Katılımcılar derin dalga uykusunda 5 ila 40 dakika kaldılar ve uzun süre uyuyanlarda etki en güçlüydü.

Çalışma eğer daha önceden var olan korkularda da etkili olursa fobileri tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca etkisinin bir günden daha uzun süreceği de araştırılmalıdır. Birçok kişi kokuyla ilişkilendirdiği travmatik olaylar yaşamıştır. Duman kokusu ve yangın, petrol kokusu ile trafik kazası, alkol kokusu ve şiddet gibi eşleşmeler bunlardan bazılarıdır. Travmatik olayların yarattığı stres bozuklukları uykuda koku terapisinin geliştirilmesi ile tedavi edilebilir. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı