Eğer çocukta tonsilo farenjit varsa ve bu virütik ise, evde dinlenmesi ve bol sıvı gıdayla beslenmesi, ateşi varsa ateş düşürücü ilaç kullanılması gerekir.
Ancak hastalığın bakteriyel olduğunu düşündüren bulgular varsa ya da beta mikrobu saptanmışsa,  antibiyotik tedavileri uygulanır.

Antibiyotik tedavisi yapılmasının birden çok nedeni vardır. Bunlardan ilki, çevreye bulaşmasını engellemektir. Beta mikrobu bulunan bir çocuğa antibiyotik tedavisinin başlamasından 48 saat, hatta 24 saat sonra bulaşıcı özelliği pek kalmaz. İkincisi, çocuktaki bulguların daha çabuk toparlanmasını sağlamaktır. Üçüncüsü, ileride gelişebilecek geç komplikasyonların önüne geçmektir.

Ayrıca antibiyotik tedavisi ile ortakulak iltihabı, sinüzit gibi erken komplikasyonlar da engellenmektedir. Yani bakteriyel faktörlere bağlı farenjitlerde, uygun sürelerde ve uygun antibiyotiklerle tedavinin yapılması gerekir. Virütik etkenli nezle gibi hastalıklarda ise çocukların ise dilenmesi ve komplikasyon riski açısından izlenmesi önemlidir.

Çünkü virütik farenjitlerden sonra da ortakulak iltihabı, sinüzit, bronşit hatta zatürree riski yüksektir.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı