D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Yetersizliği, Kanserin Yayılma ve Öldürme İhtimalini Yüksek Oranda Artırmakla Bağlantılı.

Araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin, meme kanseri teşhisi konulan kadınlar arasında yaygın olduğunu, kanserin yayılma ve ölüm riskini artırabildiğini bildiriyorlar.

Yeni bir çalışmaya göre, meme kanseri teşhisi konulduğu sırada D vitamini eksikliği olan kadınlar, normal seviyede D vitamini olan kadınlara göre yüzde 94 daha fazla olasılıkla kanserde yayılma yaşar ve yüzde 73 daha fazla olasılıkla da 10 yıl içerisinde ölürler.

Çalışma kapsamındaki her üç kadının birden fazlasında D vitamini eksikliği vardı.

Yapılan çalışma, D vitamini eksikliğiyle kanserin gelişmesi arasında bağlantı kuran ilk çalışma olma özelliği taşıyor, ama sebep ve etkiyi kanıtlayamıyor. Bu nedenle, meme kanseri olan bütün kadınlara, durumlarını düzeltmek amacıyla takviye almaya başlamalarını söylemek için çok erken.

Ama uzmanlar, “Meme kanseri olan kadınlar, D vitamini seviyelerini kan testiyle kontrol ettirmek ve onları sağlıklı bir düzeye getirmek isteyebilirler” değerlendirmesini yapıyor.

D Vitamini Meme Kanserini Frenler

D vitamini bazı gıdalarda, özellikle süt ve zenginleştirilmiş tahıl gevreklerinde bulunur; güneş ışığı yardımıyla vücut tarafından da üretilir. Kemik sağlığı için gereklidir ve bazı çalışmalar, D vitamininin kadınları öncelikle meme kanseri riskinden koruyabileceğini ileri sürüyor.

Araştırmacılar biyolojik açıdan, D vitamininin, meme kanserinin gelişimini ve yayılmasını durdurabilme olasılığının akla uygun olduğunu söylerler.

Uzmanlar bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyorlar: “Meme kanseri hücrelerinin D vitamini toplayıcıları vardır. Bu reseptörler D vitamini tarafından aktive edildiklerinde, hücre büyümesini yavaşlatan bir dizi moleküler değişikliği başlatır ve hücre ölümüne neden olur, böylece kanser hücrelerinin daha az saldırgan olmasını sağlar.”

Yeni çalışma için araştırmacılar, Toronto’da 1989 ile 1995 yılları arasında göğüs kanseri teşhisi konulmuş 512 kadının kanlarındaki D vitamini seviyesini ölçtüler. Bu hastalar ortalama 12 yıl boyunca takip edildi.

Kanser teşhisi konulduğunda sadece yüzde 24’ü yeterli düzeyde D vitamini değerlerine sahipti. Yüzde 38,5’ininse D vitamini seviyeleri yetersizdi.

Araştırmacıların söylediklerinde dikkat çekici şey şu: D vitamini eksikliği olan kadınların, D vitamini yeterli düzeyde olan kadınlara göre kanser hücrelerinin saldırgan olma eğilimleri daha yüksek.

D Vitamini Eksikliği, Meme Kanserinin Kötü Teşhis ve Tedavi Süreciyle Bağlantılı

Yeterli D vitamini seviyesi olan kadınların yüzde 83’ü 10 yıl sonra, kanserin yayılma sinyalleri (metastaz) olmaksızın hala hayattaydılar. Buna karşılık D vitamini eksikliği olan kadınların sadece yüzde 69’u hayattaydı. Ölümlerin çoğu meme kanserindendi.

Yetersiz D vitamini seviyesi olan kadınlar için kanserin yayılma riski, aşırı D vitamini olanlara göre hafifçe yüksekti ama fark o kadar küçüktü ki tesadüfi bile olabilirdi. Araştırmacılar, “Ölme ihtimalleri de aynıydı. Olumsuz etkilerin çoğunluğu, D vitamini eksikliği olan kadınlardaydı” diyorlar.

Ama araştırmacılar, bu kadar iyi görünen bir şeyde bit yeniği olabileceğini belirtiyorlar. Eğer D vitamininin kandaki düzeyi aşırı yüksekse ölüm riski artıyor gibi görünüyor. Ama kanında çok yüksek seviyelerde D vitamini olan kadın sayısı öyle azdı ki bulgular şans eseri olabilirdi.

Bilim insanları, “Kaygımız kadınların ‘birazı iyi, öyleyse daha çoğu daha iyidir’ diye düşünmeleri ve D vitamini alımlarını, ideal seviyenin üzerine çıkarmalarıdır” diyorlar.

Öyleyse ideal ölçü nedir? Araştırmacılara göre bu, her litre için 80 ila 120 nanomollük bir ölçüdür. Bu değer aralığı içinde seyreden seviyelerin, kemik ve kalp sağlığı için de ideal olduğu gösterildi. 

D Vitamini Testi

D Vitamini Testi

Eğer D vitamini seviyenizi bilmiyorsanız yalnız değilsiniz: Araştırmacılar, genel olarak doktorların yıllık sağlık kontrolleri sırasında yapılan kan testlerinin bir parçası olarak, D vitamini seviyesini araştırmadıklarını belirtiyorlar.

Uzmanlar meme kanseri olan kadınların inisiyatif almalarını ve D vitamini seviyelerinin ölçülmesini istemelerini öneriyorlar. “Şu anda güvenilir bir testimiz var ve eksikliği düzgün bir şekilde düzeltebiliriz” de diyorlar.

Araştırmacılar, D vitamini eksikliği olan bir kadının, günde 800 uluslararası birim (IU) D vitamini almasını öneriyor. Böylece, D vitamini düzeyini ideal seviyelere çıkaracağına dair kanıtlar olduğunu belirtiyorlar.

Eksikliği olmayan sağlıklı insanlar için tavsiye edilen gerekli doz, 0-50 yaş arasındaki kişiler için günlük 200 IU, 51 ve 70 yaş arasındaki kişiler için günlük 400 IU’dir. 70 yaşından sonra da her gün 600 IU alınması tavsiye edilir.

Araştırmacılar, bu bulguları doğrulamak için ikinci bir çalışma yürütüyorlar. Eğer bu bulgular doğrulanırsa bir sonraki adım, D vitamini takviyeleri verilmesinin, meme kanseri olan kadınlarda kanserin nüksetme ve ölüm olasılığını gerçekten düşürüp düşürmediğini belirlemek olacak.

Meme kanseri olan kadınlara, gidişatı düzeltmek amacıyla takviyeler almaya başlamalarını söylemek için henüz çok erken.

İLGİLİ MAKALE

Günde 1 Avokado

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba hocam ben 20 yaşında birisiyim bende 4 yıldır kıl dökülme yaşiyorum saçım ve göğüz ve etek arası kıllar dökülüyor doktora gittim kan tahlili a... devamı