Arkadaşlarınıza avokadonun meyve mi sebze mi olduğunu sorduğunuzda bilemeyebilirler ama muhtemelen size avokadolarda yüksek yağ oranı olduğunu söyleyebilirler. Bu hafif tatlı yeşil meyve (evet avokadolar meyvedir, daha belirgin olarak büyük meyvelerdir) hakkındaki gerçek avokadolara obeziteye katkıda bulunduklarına dair kötü bir ün vermiştir ama durum bu mudur?

Avokadolar çok sağlıklı ve besleyici gıdalardır. 13 vitamin yönünden zengindir (A, C, D, E, K; B6, B12 dahil 8 B vitamini ve folat yönünden zengindir) ve potasyum, lutein, tekli doymuş yağlar ve antioksidanlar gibi başka besinlerle de doludur. Avokadolar çiğ ve pişmiş yenilebileceği, lezzetli soslar ve çorbalara dönüştürülebileceği, hatta sabah smoothie’si yapılabileceği için sağlığınızı kuvvetlendirmekte lezzetli ve çok amaçlıdır.

Beslenmenize avokado katmanın bazı yararları şöyle:
 1. Avokadolardaki tekli doymuş yağların bolluğu kolesterolü düşürmeye yardım eder.
 2. Muzlardan %30 daha fazla potasyuma sahip olan avokadolar tansiyonu düzenlemeye yardım eder ve dolaşım hastalığını önler.
 3. Avokadolar, vücut tarafından dişlerde ve kemiklerde sert yüzeyler yapmak için kullanılan florin açısından yüksektir.
 4. Avokadoların lutein içeriği göz sağlığına yardımcı olur, gözleri oksidatif stresten, makula dejenerasyonundan (merkezi görüş kaybından) ve kataraktlardan korur.
 5. Çalışmalar gösterdi ki avokado yemek kanserli hücrelerin, örneğin ağız kanserine yol açan hücrelerin büyümesini engelleyebilir. Avokadolar, prostat kanserini önlemekte yararlı bitkisel gıdaların yanı sıra meme kanserini önlemekte etkili oleik asit içerir.
 6. Avokadolar nefes kokusunu önlemekte etkilidir.
 7. Glutatyon gibi antioksidanlar açısından zengin olan avokadolar, sağlıklı bir sinir sistemini destekler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 8. Avokadoların yüksek folat içeriği beyin ve doku gelişimine, özellikle hızlı hücre büyümesi aşamaları sırasında yardım eder. Bu, onları gebe kadınlar için ideal besin haline getirir. Folat açısından yüksek ama kompleks karbonhidratlar açısından düşük olmaları 6 aylık ve üstü bebekler için de iyidir.
 9. Avokadolardaki E vitamini cildi serbest radikallerden korur.
 10. Avokadoların besinleri ve enzimleri, mide ve ince bağırsağın dokusunu yumuşatarak sindirim sorunlarını yatıştırır, böylece vücudun karotenoidleri ve yiyeceklerimizdeki besinleri soğurmamızı sağlar.
 11. Avokado bir yin meyvesidir. Bakır yönünden zengin olduğu için kırmızı kan hücreleri üretir. Karaciğer, akciğer ve bağırsaklar dahil birçok organı da dengeler.
Peki, avokadoların kilo aldırma mevzusu nedir?

Evet, orta boyutta bir avokadoda 30 gram yağ gibi yüksek bir yağ oranı olduğu doğru (normal bir fast food burgerine yakın bir yağ içeriği). Ama iyi haber! Avokadolar kolayca sindirilip insan vücuduna katılan “iyi” tekli doymamış yağ içerir. Vücutlarımız tekli doymamış yağla ne yapacaklarını bildikleri için bu yağ çabucak ham enerjiye dönüştürülür ve vücut tarafından verimli biçimde kullanılır. Avokadolar ironik bir şekilde enzim lipaz da içerirler. Bu madde kilo vermeye yardımcıdır çünkü vücutta halihazırda var olan yağı parçalar.