Kaliteli Seks

Daha iyi sekse giden yolda ye, egzersiz yap, gevşe ve uyu… Daha iyi seks yalnız tekniği içermiyor. Zinde bir zihin ve vücut, yatak odası oyunlarından daha fazla zevk almanızı sağlayabilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek hakkında düşündünüz ama daha uygulamalara başlamadınız mı? İşte size olası bir teşvik: Uzmanlar zihinsel ve fiziksel açıdan zinde insanların seks yaşamlarının daha iyi olduğunu söylüyor.

New Yorklu psikolog Karen Zager, ‘Kendinizi iyi hissederseniz seks yaşamınız dahil tüm ilişkileriniz her zamankinden daha yolunda gider’ diyor.

‘Kişi iyi hissetmediğinde veya tükenmişlik hissindeyse bunun kişinin seks yaşamının kalitesi üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkisi olabilir,’ diyor.

Bunlar çok sezgisel görünebilir ama birçok insan daha sağlıklı bir zihin ve vücut yolunu engebeli buluyor. Özellikle buna kilo vermek, bir egzersiz programına başlamak, stresi azaltmak veya yeterince uyuyabilmek de giriyorsa.

Ama daha iyi görünmek ya da hissetmek tartışmasız romantik ve duygusal faaliyetler için artı bir durum.

 

Doğru Beslenme

Doğru Beslenin

Dengeli beslenme ile yatak odası performansı arasında kanıtlanmış hiçbir bağ yoksa da kötü beslenme muhtemelen sekse de etki eden sağlık problemlerine sebep olabilir.

Çalışmalar çok az kalori alan hayvanların zayıflamış bağışıklık sistemlerine sahip olmaya meyilli olduklarını gösteriyor, diyor uzmanlar. Hastalığın kaliteli seks yaşantısı için büyük bir engel olabileceğini söylüyor.

Allred, ‘Kalp hastalığınız varsa cinsel faaliyeti baskılayan ilaçlar alıyor olabilirsiniz ya da kalp krizi geçirmekten korkabilirsiniz,’ diyor. ‘Nezle olduysanız, ya da yüksek ateşiniz varsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bunlardan herhangi birisi de ket vurabilir.’

Maryland Üniversitesinde beslenme ve besin bilimi doçenti Mark Kantor buna katılıyor ve şöyle diyor, ‘İyi görünür ve iyi hissederseniz kendinizi daha seksi hissedersiniz.’

Buna sahip olmanın en yolu ise daima dengeli beslenmek ve her gün egzersiz yapmak. Kantor ikisi el ele gidiyor diyor, bugünün obezite probleminin gösterdiği gibi, insanlar çok fazla yiyecek yiyorlar ve yeterince aktif değiller.

Hareket

Vücudunuzu Hareket ettirin

Fiziksel olarak aktif olmak günde 20-30 dakikalık orta dereceli eforu tavsiye eden Amerikan Egzersiz Konseyine (ACE) göre doğal bir Viagra itici güç olabilir.

ACE’nin baş danışmanı olan Cedric Bryant, ‘Düzenli olarak egzersiz yapan erkekler ve kadınların cinsel istek seviyeleri yükselir,’ diyor. ‘Daha fazla güvene, artan orgazm yeteneğine ve daha büyük cinsel tatmine sahip olacaklar.’

Eğer bu, egzersiz yapmak için yeterince motive edici değilse şunu bir düşünün: Araştırmacılar bel genişliği ve bir erkeğin ereksiyon bozukluğuna sahip olma olasılığı arasında bir ilinti buldular. Erkeğin bel çevresi ne kadar büyükse ereksiyon bozukluğuna yakalanma riski de o kadar yüksek (altta yatan kardiyovasküler hastalığın riskinin daha yüksek olması sebebiyle).

Daha fazla olumlu takviyeye mi ihtiyacınız var? Çalışmalar düzenli ve orta ağırlıkta egzersizin önemli cinsel problemler üzerinde olumlu faydası olduğunu gösteriyor. Mesela erkeklerde ereksiyon bozukluğu, hem erkeklerde hem kadınlarla düşük libido.

Uzmanlar bunun mantıklı olduğunu söylüyorlar, çünkü ereksiyon bozukluğuna çoğunlukla penise kötü kan akışı sebep oluyor. Egzersiz vücudun kanı pompalama ve tüm vücutta dolaştırma yeteneğini iyileştirebilir.

Aynısı bayanlar için de doğru olabilir. Teksas Üniversitesi’ndeki bir çalışmada cinsel içerikli film seyreden kadınlarda diğer zamanlara göre % 169 kat daha fazla vajinaya kan akışı yaşandı.

Uzmanlar, egzersizin cinsel uyarılma için önemli olan, aerobik kapasiteyi, kas gücünü arttıran ve öz vücut imgesini güçlendiren hormonların salınımını teşvik edebileceğini söylüyor- bunların tümü yatak odasındaki oyunlar için çok faydalı.

İyi Uyku

Tatlı Rüyalar

Çoğumuz için iyi bir cinsel ilişki, enerji ve doğru duygu durumunu gerektirir. Uyku ve daha iyi seks arasında doğrudan hiçbir ilişki yoksa da Ulusal Uyku Vakfının (NSF) 2002’de yürüttüğü bir anket insanların duygu durumlarının uykuda geçirdikleri süreden etkilenebildiğini gösteriyor.

Altı saatten az uyuyan insanlar sekiz saatten fazla uyuyanlara göre yorgun, stresli, üzgün ve öfkeli olmaya daha meyilliler. Diğer yandan uyku problemi az olanlar ‘enerji dolu’, ‘gevşemiş’ ve ‘mutlu’ olmaya daha çok meyilliler.

Northside Hastanesi Uyku Tıbbı Enstitüsü Profesörü Russel Rosenberg muayenehanesinde kronik uyku yetersizliği hastalarının sadece seks isteği değil aynı zamanda libidolarının da düştüğünü tespit ettiklerini açıklıyor.

Maalesef daha düşük cinsel istek de yorgunluk ve asık surat gibi uykusuzluğun etkileri arasında... Araştırma yeterince uyumayanlar için aşağıdakileri gösteriyor: 

  • Daha fazla kaza yaptıklarını. Çünkü yetersiz uyku algıyı ve motor becerileri etkiliyor.
  • Daha zor kilo verdiklerini. Yetersiz uyku vücudun karbonhidratları metabolize etme yeteneğini etkileyebilir.
  • Hormonal veya metabolik bozukluk olasılıklarının arttığını. Bunlar dolaylı olarak sizi tip II diyabet ve kalp hastalığı gibi tıbbi problemler için daha fazla riske sokuyor.

Hiç şüphesiz tüm bu sonuçlar kişinin seks yaşamını zehir edebilir. Uzmanlar haftada yarım saat veya daha fazla bile olsa ekleyerek toplam uyku süresini arttırmayı denemenizi tavsiye ediyor. ‘Deneyin ve seks yaşamınızı nasıl etkilendiğini görün,’ diyorlar.

Gevşemek

Gevşeyin

Beyin, en önemli cinsel organ olabilir. Bilim insanları beslenme ve erotik zindelik arasında herhangi bir doğrudan bağı reddetseler de belirli yiyeceklerin cinsel maharet üzerindeki etkileri hakkında inançların kök salıp yeşerdiği yer zihin.

İnsanlar egzersizin vücutları üzerindeki etkilerini sevdiklerinde kendilerine güvenmeleri de zihinde gerçekleşiyor. Yeterince uyku aldıklarında kendilerini mutlu ve enerji dolu hissettikleri yer de burası.

Ama beynin içteki çalışmaları kişiyi yatak odası faaliyetlerinin zevklerine odaklanmaktan da alabilir.

Zager, ‘Gerçekten sağlıklı ve haz dolu bir seks yaşamına sahip olmak için işi bir kenara bırakabilmelisiniz; gevşeyebilmeli ve hazzı yaşayabilmelisiniz,’ diyor. Bunun geçici olarak patronunuzun ne söylediğini, gündemde neyin olduğunu, hangi faturaların ödeneceğini ve çocukların neye ihtiyacı olduğunu unutabilmek anlamına geldiğini söylüyor.

Seks gevşemeyi ve zamanı gerektiriyor, diye ekliyor Zager; bazı çiftlerin cinsel birleşmeden zevk alamayacak hatta birleşmede bulunamayacak kadar stresli ve meşgul olabildiklerini belirtiyor. Önceliklerin belirlenmesini tavsiye ediyor:

Zager, ‘Seks sizin için ve partneriniz için ne kadar önemli?’ diye soruyor. İlişkiniz için çok önemli ise seksi programınıza sokmanın bir yolunu bulmayı ve daha az stresli veya daha az yorgun olmak üzerinde çalışmayı öneriyor.

Tavsiyelerinden bazıları yoğun yaşamınızdan bazı faaliyetleri elemek, işleri bir başkasına devretmek (ortağınıza vermek veya yapması için birini tutmak) ve her bir faaliyet için harcanan zamanda geniş kapsamlı bir kesinti yapmak.

Gevşemek için Zager 5 ile 30 dakika arası bir süreyi yürüyüşe, meditasyona, sıcak bir banyoya, yoga yapmaya veya kendi kendinize oturmaya ayırmanızı öneriyor. Bu süre kişisel bataryaların şarj olmasına yardım edebilir ve işiniz, aileniz ve seks yaşamınız arasında geçişler yapmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Yatak Odası Sağlığınıza Doğru

Sağlıklı yaşamanın gerçekten faydaları olabilir. Eğer dengeli beslenir, düzenli egzersiz yapar, yeterince uyur ve gevşemeye zaman ayırırsanız çarşafların arasındaki yaşamınızın iyileşme olasılığı yüksektir.

Elbette hiçbir garantisi yok. Ama Zager hepsinin gerçekten iyi bir temel oluşturduğunu söylüyor.

‘İyi bir stres yönetimi temeliniz varsa, önceliklerinizi belirliyor ve kendinize iyi bakıyorsanız, tüm bunların üzerine diğer insanlarla ilişkileri ve zevkli bir seks yaşamını inşa edebilirsiniz,’ diyor.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey benim gözümde katarak var sol gözümdede başladı ama sağ gözüm daha ileri,size amaliyat olmak istiyorum sgk emeklisiyim aynı zamanda ... devamı