Yeni bir araştırmaya göre ergenlik çağındaki gençlerin fiziksel form testlerindeki sonuçları kanlarındaki çeşitli maddelerin oranlarıyla ilişkili. Çoğu kişi yetişkinliğe taşıyacağı sağlıklı alışkanlıkları ergenlik yıllarında edinir. Örneğin vitamin ve mineral içeriği yüksek gıdalar tüketmek ve egzersiz yapmak gibi. Çalışmaların sonuçlarına göre gençlerin standart fiziksel fitness testelerindeki sonuçları ve önemli besin maddelerini tüketimleri beraber azalmakta. Bu da ikisinin bağlantılı olduğunu gösteriyor. Örneğin demir kaslara oksijen taşıyan hemoglobin yapımına katılırken, C vitamini ağır bir çalışma sonrası vücudun yenilenmesini sağlıyor.

Besin değerlerini ve fiziksel bilgileri toplayan çalışmaya tüm Avrupa’dan yaşları 12.5 ile 17.5 arasında değişen binlerce insan katıldı. Retinol, C vitamini, beta karoten, alfa-tokoferol, B6 vitamini, kobalamin, serum ferritin, D vitamini, hemoglobin gibi birçok bileşen değerleri ölçüldü. Katılımcıların alt vücut gücünü ölçmek için ayakta zıplama testi ve oksijen tüketimiyle kalp damar formunu ölçmek için 20 metre mekik koşusu testi yapıldı. Fiziksel form ve besin maddeleri seviyeleri arasındaki ilişki incelenirken ergenlerin yaşı, mevsim, vücut kütle indeksi, bulundukları şehrin enlemi, fiziksel aktivite seviyeleri hesaplamalara katıldı.

Sonuçlara göre kardiyorespiratuvar form konusunda, erkeklerde retinol, C vitamini ve hemoglobin, kadınlarda D vitamini ve beta karoten seviyeleri maksimal oksijen tüketimi ile alakalı bulundu. Kas formu içinse erkeklerde beta karoten, hemoglobin, alfa-tokoferol, kadınlarda ise D vitamini ve beta karoten seviyelerinin yüksek olması testlerde daha iyi performans sağladı.

Araştırmacılar sonuçlara göre gençlerin fiziksel olarak daha iyi formda olmaları için demir ve vitamin gibi besin maddelerini yeterli düzeyde almalarının gerekli olduğunu belirttiler. 

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

merhaba; annemin ayağının üzerinden araç geçti ve ayağında kırık meydana geldi.Ameliyat ile ayak baş parmağı kemik tozü ile doldurularak düzgün kemik ... devamı