İç kaynaklı depresyon belirli bir neden olmadan kişide ortaya çıkan depresyon türüdür. Kişinin hatırlayabildiği kadarıyla kendisini depresyona sokacak bir şey yaşanmamıştır. İç kaynaklı “içten gelen” anlamındadır ve bu depresyonun vücuttaki biyolojik değişikliklere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bununla birlikte depresyonu neyin tetiklediğini kimse bilmemektedir.

Manik ve öforik (sevinçten havalara uçma) dönemler geçiren kişiler de vardır. Bu dönemin ardından kişiler derin depresyon dönemine girerler. Buna manik depresif ruh hastalığı adı verilir.

Depresif hastalıkların sınıflandırılma şekli son zamanlarda değişmiştir. Pratikte bu, tatmin olmak için kullanılan ve araştırmacıların ilgisini çeken bir sınıflandırmadır; fakat eski sisteme göre belirli bir teşhis konulan ve bunun bir kişi için bu gün konulan teşhisle nasıl ilişkili olduğunu merak eden birisini, bir arkadaşı veya belki akrabayı tanıyor olabilirsiniz.  

Yakın zamanlara kadar depresyon ya tepkisel ya da iç kaynaklı olarak sınıflandırılırdı. Tepkisel depresyonun kişinin yaşamındaki belirli bir olay nedeniyle ortaya çıktığına inanılmaktaydı. Diğer bir deyişle tepkisel depresyon yaşayan kişiler boşluk, keder, ciddi hastalık vb gibi yaşadıkları bazı şeylere karşı tepki olarak depresyona girerler. 

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı