Light ürünler alınırken, öncelikle etiket bilgileri okunmalıdır. 100 gramı için verilen kalori değeri ile normal ürünün gramajı mutlaka karşılaştırılmalıdır. 200 gramlık bir üründe ise üzerindeki kalori 100 gram hesabına göre verildiği için, bu değer ikiyle çarpılarak alınacak kalori hesap edilmelidir. İlk kural budur.

İkinci kural, büyük marketlerden, kişinin bildiği, tanıdığı ve mutlaka onaylanmış, gerçekten light olan, sağlığa zararlı madde içermeyen ürünlerin alınmasıdır. Üçüncü kural ise, light ürünlerin gerçekten hedefe uygun olup olmadığına dikkat edilmesidir. Yani diyet sürecindeki bir kişinin daha az kalori almak için diyabetik çikolata kullanması hatalı bir davranış olacaktır.

Normal bir yoğurt ya da sütün mavi ya da pembe kutuluları alınabilir ve bunlar kendi aralarında karşılaştırılabilir. Pembe ürünlerin, yani en light ürünleri çağrıştıranların ise, mutlaka farklı markalarının kendi içinde enerji, yağ içeriği ve protein olarak karşılaştırılması gerekir. Böylece kişi kendisi için en uygun olan ürünü seçebilir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı