Nedir

Diz Osteotomosi

Diz osteotomisi, dizinizin sadece bir alanında artrit hasarı varsa tavsiye edilebilecek bir cerrahi işlemdir. Diz osteotomisinde bir cerrah, üst incik kemiği (tibia) veya alt uyluk kemiğinizden (femur) bir kemik parçası alır ya da bunlara bir kemik parçası ekler. İşlem, hasarlı diz ekleminin üzerindeki vücut ağırlığınızın azaltılmasına yardımcı olur. 

Diz osteotomisi genellikle total diz replasmanı yapılması için çok genç olduğu düşünülen insanlara uygulanır. Total diz replasmanı 55 yaşın altındaki kişilerde, 70 yaşın üzerindeki kişilere nazaran çok daha çabuk yıpranacaktır. 

Diz osteotomisi yapılan kişilerin çoğunluğunun -genellikle diz osteotomisinden 10 ila 15 yıl sonra– hayatlarının ilerleyen dönemlerinde total diz replasmanına ihtiyacı olur.

??

Niçin Yapılır

Neden Yapılır? 

Sağlıklı bir dizde kaygan kıkırdak, karşı karşıya olan kemik uçlarının rahat hareket edebilmelerini sağlar. Osteoartritte, bu kıkırdak hasar görür ve aşınır.

Bazı insanlarda, zarar, dizin bir kenarında diğerin kenarına nazaran daha kötüdür. Bu durum, dizinizin içe veya dışa doğru eğilmesine neden olabilir. İncik kemiği veya uyluk kemiğinize kemik parçası eklenmesi ya da bunlardan kemik parçası çıkarılması, bu eğimi düzeltmeye ve vücut ağırlığınızın diz ekleminizin hasarsız kısmına aktarılmasına yardımcı olabilir.

Diz osteotomisi bazen travmatik yaralanmalar veya doğum defektlerinden kaynaklanan diz eklemindeki hizasızlığı onarmak için de kullanılabilir.

?

Riskler

Riskler 

Diz osteotomisinin riskleri şunlar olabilir:

  • Kemikte veya çevredeki yumuşak dokularda enfeksiyon
  • Kemik parçalarının birleştirilmesinde başarısızlık
  • Diz çevresindeki sinirlerde ve kan damarlarında yaralanmalar

?

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Ameliyat öncesinde doktorunuz gerekli olan röntgenlere bakarak osteotominin sizin için uygun bir tedavi olup olmadığını ve biçimsizliğin ne ölçüde düzeltileceğini değerlendirecektir.

Anestezi alacağınız için işlemden önce yemek yemekten ve sıvı tüketmekten kaçınmanız gerekir. Günlük ilaçlar alıyorsanız, ameliyat sabahında alıp almamak konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun. 

?

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz? 

İşlem esnasında

Genel veya spinal anestezi alırsınız.

  • Genel anestezi. Bu ilaç türü, genellikle elinizdeki ya da kolunuzdaki damara sokulan dar ve esnek bir tüpten verilir. Uykuda olursunuz ve işlem esnasında olanları hissetmez veya hatırlamazsınız.
  • Spinal anestezi. Spinal anestezide ilaç, omuriliğinize çok yakın olan bir alana verilir. Bu tür anestezi, belden aşağınızın ayaklarınıza kadar uyuşmasını sağlar.

Bacaklarınızda kan pıhtıları oluşumunu önlemeye yardımcı tedbirler şunlardır:

  • Kompresyon çorapları
  • Ritmik olarak bacaklarınızı sıkıştıran hava dolu tüpler

Kemik parçalarını yerinde tutmak için plakalar veya vidalar gibi bağlama cihazları kullanılabilir.

İşlemin ardından

Ameliyat olduğunuz gün eve gitmeniz mümkün olabileceği gibi bir ya da iki gece hastanede kalmanız da gerekebilir. Kemiğinizin düzgün iyileşmesi için yaklaşık iki ay boyunca koltuk değneği kullanmanız gerekir. Altı ay kadar sürebilen rehabilitasyon ise aşağıdakileri içerecek şekilde düzenlenir:

  • Uyluk kaslarınızı (kuadriseps) güçlendirmek
  • Dizinizin hareket aralığını arttırmak
  • Dengenizi iyileştirmek

?

Sonuçlar

Sonuçlar

Diz osteotomisi, çoğu durumda artrit ağrısını azaltır ve total diz replasmanı ihtiyacını 10 ila 15 yıla kadar erteler.

?

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

dizimin altı ve yan tarafı şiş çok da ağrıyor ne yapabilirim?dizimde kireçleme var... devamı