Sağlıklı bir dizde kaygan kıkırdak, karşı karşıya olan kemik uçlarının rahat hareket edebilmelerini sağlar. Osteoartritte, bu kıkırdak hasarlı ve aşınmıştır.

Bazı insanlarda, bu zarar dizin bir kenarında diğerin kenarına nazaran daha kötüdür. Bu durum, dizinizin içe veya dışa doğru eğilmesine neden olabilir. İncik kemiği veya uyluk kemiğinize kemik parçası eklenmesi ya da bunlardan kemik parçası çıkarılması, bu eğimi düzeltmeye ve vücut ağırlığınızın diz ekleminizin hasarsız kısmına aktarılmasına yardımcı olabilir.

Diz osteotomisi bazen, travmatik yaralanmalar veya doğum defektlerinden kaynaklanan diz eklemindeki hizasızlığı onarmak için de kullanılır.

Diz osteotomisinin riskleri şunlar olabilir:

  • Kemikte veya çevredeki yumuşak dokularda enfeksiyon
  • Kemik parçalarının birleştirilmesinde başarısızlık
  • Diz çevresindeki sinirlerde ve kan damarlarında yaralanmalar

Ameliyat öncesinde doktorunuz gerekli olan röntgenleri alacak, osteotominin uygun olup olmadığını ve biçimsizliğin ne ölçüde düzeltileceğini değerlendirecektir.

Anestezi alacağınız için, işlemden önce yemek yemekten ve sıvı tüketmekten kaçınmanız gerekir. Günlük ilaçlar alıyorsanız, ameliyat sabahında alıp almamak konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun. 

İşlem esnasında

Genel veya spinal anestezi alırsınız.

  • Genel anestezi. Bu ilaç türü genellikle elinizdeki ya da kolunuzdaki damara sokulan dar ve esnek bir tüpten verilir. Uykuda olursunuz ve işlem esnasında olanları hissetmez veya hatırlamazsınız.
  • Spinal anestezi. Spinal anestezide ilaç, omuriliğinize çok yakın olan bir alana verilir. Bu, belden aşağınızın ayaklarınıza kadar uyuşmasını sağlar.

Bacaklarınızda kan pıhtıları oluşumunu önlemeye yardımcı tedbirler şunlardır:

  • Kompresyon çorapları
  • Ritmik olarak bacaklarınızı sıkıştıran hava dolu tüpler

Kemik parçalarını yerinde tutmak için plakalar veya vidalar gibi bağlama cihazları kullanılabilir.

İşlemin ardından

Ameliyat olduğunuz gün eve gitmeniz mümkün olabileceği gibi bir ya da iki gece hastanede kalmanız gerekebilir. Kemiğinizin düzgün iyileşmesi için yaklaşık iki ay boyunca koltuk değneği kullanmanız gerekir. Altı ay kadar sürebilen rehabilitasyon ise aşağıdakileri içerecek şekilde düzenlenir:

  • Uyluk kaslarınızı (kuadriseps) güçlendirmek
  • Dizinizin hareket aralığını arttırmak
  • Dengenizi iyileştirmek

Diz osteotomisi, çoğu durumda artrit ağrısını azaltır ve total diz replasmanı ihtiyacını 10 ila 15 yıla kadar erteler. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

dizimin altı ve yan tarafı şiş çok da ağrıyor ne yapabilirim?dizimde kireçleme var... devamı