Cildinize gerektiği şekilde bakıyor musunuz? Cildiniz sağlıklı görünmek ve parıldamak için düzenli olarak temizlenmeye ve beslenmeye ihtiyaç duyar.

Cilt bakım ürünlerinin birçoğu cildinize zararlı olabilecek kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle cildiniz konusunda her zaman doğal ürünleri seçmeniz daha iyi olacaktır.

Esans yağları cilt bakımı rejiminde oldukça etkili sonuçlar verebilir; çünkü esans yağları oldukça hafiftir ve cilt yapınıza zarar verecek zararlı kimyasal maddeleri içermez.  

Etkili temizleme özelliklerinin yanı sıra bu esans yağları aynı zamanda cildinizdeki sorunları çözmeye yardımcı olabilecek doğal iyileştirici etkiye de sahiptir. 

Cildiniz esans yağlarını kolayca emer, bu esans yağları birçok cilt sorununun tedavisinde özellikle etkilidir. Cilt bakımı için mevcut birçok farklı esans yağı çeşidi bulunur. En etkili esans yağlarından bazıları arasında şunlar yer alır:

  1. Sandal ağacı yağı: Sandal ağacı yağı akne ve diğer cilt enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Ayrıca bu yağ en güçlü bakteri ve mantar önleyici ajanları içerir. Bu yağı kil bazlı yüz maskelerinde kullanabilirsiniz. İşte yüzünüz için size basit bir kil maskesi önerisi. Bir tatlı kaşığı bentonit kilini, ½ tatlı kaşığı elma sirkesini ve 5 damla sandal ağacı yağını alın. Bütün malzemeleri püre kıvamına gelene kadar iyice karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Maskeyi 5 dakika kadar yüzünüzde kurumaya bırakabilirsiniz. Ardından yüzünüzü durulayabilirsiniz.
  2. Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı yüzdeki sivilceler için en etkili yöntemdir. Çay ağacı yağı yüzünüzdeki sivilceleri bir veya iki gün içerisinde temizler. Bu yağ etkili iltihap sökücü ve mikrop önleyici özellikler içerdiği için sivilcelerin tekrar oluşumunu engeller.
  3. Ylang-Ylang: Ylang-Ylang ciltteki sebum üretimini düzenlemek için kullanılabilen egzotik bir esans yağıdır. 2-3 damla Ylang-Ylang yağını temiz bir pamuk parçasının üzerine dökün ve ardından pamuğu cildinizdeki etkilenen bölgelere uygulayın. Çay ağacı yağı genellikle sebum üretimini düzenler. Bu nedenle bu yağı kuru ciltler için de kullanabilirsiniz. 
  4. Aspur yağı: Bu yağ cildiniz için iyi bir seçimdir; çünkü sağlıklı hücrelerin üretimi için vücudunuzun ihtiyacı olan yağ asitleri bakımından zengin bir kaynaktır. Bu yağ hücreleri cilt hücre zarı fonksiyonunun çalışmasına ve nemin vücudunuzda tutulmasına yardımcı olur.  
  5. Lavanta yağı: Lavanta yağı cilt bakımı için kullanılabilen harika bir esans yağıdır. Lavanta yağı ciltteki yaraların, yanıkların tedavisinde oldukça faydalıdır. Lavanta yağı ciltteki yağ üretiminin dengelenmesinde harika bir iş çıkarır ve ayrıca ciltteki her türlü pürüzü düzeltir.

Eğer doğal cilt bakımı istiyorsanız, bu esans yağlarını kullanın. Çay ağacı yağı, lavanta ve Ylang-Ylang esans yağları bütün cilt tipleri için kullanılabilir. Bununla birlikte güvende olmak için her zaman bir dermatoloğa danışmanız ve esans yağlarının kullanımına ilişkin gerekli tavsiyelere uymanız önerilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı