Yararlarıyla ve farklı saç boyama türleriyle saç tipinize ve renginize göre gereksinimlerinizi karşılayacak olan saç boyalarını öğrenin.Saçlarınızı boyarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi almak için kısaca göz atın.

Beyaz saçlarınızı kapatarak genç bir görünüme kavuşun veya farklı saç renkleriyle modaya uygun bir görünüm elde edin. Saç boyaları tüm bunlara hizmet etmektedir.

Geçen gece bir arkadaşınız yeni saç rengiyle geldi ve ilgi odağı olarak herkesin iltifatlarını ve bakışlarını üzerine çekti. Siz de bu cazibeye sahip olabilirsiniz. Çok az uğraşla ve çok az zaman harcayarak bu muhteşem çarpıcı görünüme sahip olabilirsiniz.

Genç Görünün! Evet, sorun çıkaran ve utandıran beyaz saçlarınızdan bir saç boyası yardımıyla yalnızca birkaç dakikada kurtulun. Yapmanız gereken tek şey birkaç adımı dikkatlice takip etmek ve cazibeli bir görünüme kavuşmak! Tüm arkadaşlarınızı, akrabalarınızı ve sizi tanıyanları, özellikle de partnerinizi hoş bir sürprizle şaşırtın

Cilt tonunuza, saç tipinize ve orijinal saç renginize göre size en uygun olan saç boyası rengini seçin. Sarışın, esmer veya kızıl, doğru olanı seçin. Eğer ikilemde kalırsanız bir kuaföre giderek önerilerini alın. Gereksinimlerinize uygun olarak çeşitli türlerde saç boyama teknikleri bulunmaktadır.

Örneğin kısa bir süre için, mesela bir parti için, sadece birkaç günlüğüne bir saç boyasına ihtiyacınız varsa bu durumda geçici saç boyaları veya yarı kalıcı boyaları tercih edebilirsiniz. Bu boyalar birkaç günlüğüne, yaklaşık 10-20 yıkamaya kadar durmakta ve sonra akmaya başlamaktadır. Bu saç boyama tekniğiyle deneme yapmak mümkündür. Ancak çok sık boyamanın telafi edilemeyecek şekilde yıpranmaya neden olduğunu da unutmayın.

Saç renginizden bıktıysanız ve kalıcı bir değişim istiyorsanız kalıcı saç boyalarını tercih edin. Uzun süreli koruma için saçlarınızı bir şapka veya bandana yardımıyla sarın. Güneşe maruz kalmaktan ve tuzlu sudan kaçınmanız gerekmektedir. Unutmayın ki kalıcı saç boyaları saçlarda kurumaya neden olarak saça zarar verebilir. Bu nedenle dikkatli olun. Başka bir uzun süreli saç boyama tekniği de 20 yıkamadan fazla kalıcılık gösteren kalıcı saç boyalarıdır.

Şimdi saçlarınızı kendi kendinize nasıl boyayabileceğinize bakalım. Evet, dikkatli atılan birkaç adımla bu mümkündür. Bunu evinizde çok az uğraşla ve elbette çok az masrafla kendiniz yapabilirsiniz. Kuaföre giderek çok fazla para harcayıp saçları boyatmak bir süre sonra gereksiz gelebilir; bu nedenle önerimiz ilk olarak kuaföre giderek saçlarınızı boyatıp fikir almanız ve daha sonra bunu evde kendiniz uygulamanızdır.

Şimdi, güzellik salonunda uygulanan adımlardan ayrı olarak, komplikasyonlara neden olmamak adına almanız gereken bazı önlemlerden söz edeceğiz. Kirli ve düğümlenmiş saçlar asla boyama için hazır değildir; asla saçlarınız boyanmadan önce saç kremi sürmeyin. Reklamlara tam olarak kapılmayın, en sevdiğiniz ünlüyü taklit etmeye çalışmayın; çünkü bazı renkler size yakışmayabilir.

Tüm boyayı saçınıza sürmeden önce alerji testi uygulayın. İyi bir marka seçin çünkü düşük kaliteli saç boyaları saçlarınıza zarar verebilir, saçlarınızın istenmeyen şekilde dökülmesine neden olabilir. Asla kaşlarınızı ve kirpiklerinizi boyamayın.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba ben 16 yaşında bit genç kızım henüz adet dönemim olmamasına rağmen masturbasyon yaptım ve kan geldi sizce kızlığım bozulmuşmudur ? biraz acil!... devamı