Doğal Vertigo Tedavileri

İç kulağınızın arka yarım dairesel kanalında bir probleminiz varsa, bu durum vertigo olarak bilinir. Kulağın içinde bulunan bu kanallara, tıpta vertibular labirent denir. Eğer sizde vertigo olduğunu farkediyorsanız, örneğin nesnelerin kımıldadığı, döndüğü ve etrafınızdaki hareketleri kesik kesik algıladığınız anormal durumlar hissediyorsanız, bunun kesinlikle vertigo olduğunu düşünebilirsiniz. Denge kaybı nöbetleriyle uyarılırsınız, mide bulantınız olabilir ve bu, akut bir durum olarak sona erebilir. İşte bu durumda size doğal vertigo tedavileri önerilir.

Başlıca vertigo sebepleri, yaygın şekilde kulak içindeki çınlama (tinnitus) olarak bilinen  problem olarak gözlemlenmiş ve listelenmiştir. Burada değinilen belirtilerin yanı sıra; işitme kaybı, baş ağrısı, çift görme, boyun tutulması, depresyon, anksiyete, baş yaralanmaları, iç kulak enfeksiyonları, çoklu sklerosis (MS), beyin tümörleri ile yaşa bağlı iç kulak veya beyin hasarları da vertigoya yol açabilir. Deneyler ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, doktora giden her on hastadan birinde vertigo problemi olduğunu ve tedavi olmak istediklerini ortaya koyuyor. Hastalığa yakalanma ihtimali, kişinin yaşlanmasıyla birlikte artıyor.

En önemli şey vertigonun nedeninin kesin olarak tespit edilmesidir. Doktorunuz durumunuzu değerlendirirken, kan basıncınızı listeleyecek, birkaç işitme testi yapacak, sizden beyin taraması isteyecek ve bir döner sandalye testi yapacaktır. Bütün bunlar, durumunuzun karmaşıklığının değerlendirilmesinde doktorunuza yardımcı olacaktır. Döner sandalye testi esnasında; kişi, bir sandalyeye oturtulur ve sandalye farklı yönlere rastgele döndürülür.

Doğal vertigo tedavilerinin yanısıra, bitkisel çözümler de yaygın olarak kullanılır. Bunlar, bilinen herhangi bir yan etkisi olmadan ve hiçbir sonuca ihtiyaç duyulmadan şaşırtıcı bir şekilde iyileşme sağlanmasına yardımcı olur. Doğal vertigo tedavileri olarak kabul edilen bitkisel ekstreler kıymetli elemanlardır. İlaç şirketlerinden gelen sıradan sonuçlarla kıyaslandığında daha fazla ilgi çeker.

Gingko iç kulağı oluşturan kan damarlarında kan akışını yoğunlaştırmak için etkileşime girer. Vertigo tedavisinde faydalanılan bir diğer bitkisel ilaç da, kulağınızın içindeki iltihaplanma sürecini sınırlandıran ve kan dolaşımını iyileştiren bir bitki bileşeni olan krizantem bitki bileşenidir. Bu bileşim; ayrıca, denge duygusunun korunmasından da sorumlu olan iç kulak tarafından alınan veri ve oksijen miktarının artırılmasına yardımcı olur.

Zencefil suyu da, vertigo tedavisi ilaçlarından biridir. Kulak basıncını azaltarak vertigonun doğal yollardan hafifletilmesine yardımcı olur. İlaç olarak saf bir şekilde almak yerine, daha lezzetli hale getirmek için balla birlikte tüketilir. Bir bardak soğuk su içmek de rahatlamaya yardımcı olur.

Kendinizi iyi bir şekilde dinlerseniz, vertigo geçirdiğinizi farkebilirsiniz. Eğer anılan belirtileri yaşadığınızı farkediyorsanız, vakit geçirmeden nedenleri bulmaya yönelmeli ve doktorunuzun size teşhis koymasına fırsat vermelisiniz. Bu durum, ilk ve en önemli adım olan doğal vertigo tedavisine cevap verir.

İLGİLİ MAKALE

Vertigo Denge Egzersizi

Doç. Dr. Nalan KAYRAK

Merhaba ben Gökten. 19 yaşındayım. Vertigo hastasıyım. Vertigo rahatsızlığı bende 1 senedir devam etmekte ve sık sık tekrarlamakta. Basımda yüzümde ka... devamı