Kadınların çoğu, kozmetik mağazalarında kendilerini tıpkı çocukların şeker dükkânında hissettikleri gibi hissederler. Etrafta o kadar çok şey varken nereden başlayacaklarını bir turlu bilemezler. Buna rağmen tıpkı çok fazla şeker yemek gibi çok fazla makyaj yapmakta istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Az ama doğru bir şekilde makyaj yapmak doğal görünmenize katkıda bulunur; yapaylık yaratmaz.

Doğru makyaj yapmayı bilmenin yararlarından biri de, hiç makyaj yapmadığınız zaman insanların gösterdiği tepkilerden kaçmaktır. Doğru makyaj yaparsanız, insanlar makyaj yapıp yapmadığınızın farkına varmazlar. Eğer farkına varamıyorlarsa bilin ki doğru yoldasınız, böyle devam edin. Fakat eğer insanlar kolaylıkla makyaj yaptığınızın farkına varıyorlarsa, aşağıda vereceğim birkaç ipucuyla, doğal görünmek için nasıl makyaj yapabileceğinizi siz de öğrenebilirsiniz.

Cilt Bakımı

Cildiniz en doğal makyajınızdır. Her gün bol bol su içmeniz cildinizin doğal neminin ve esnekliğinin devamını sağlar. Cildinizi temiz tutun ve yatağa gitmeden önce mutlaka yüzünüzü yıkayın. Yüzünüz ve boynunuz için düzenli bir şekilde nemlendirici kullanın.

Fondöten, Kapatıcı ve Pudra

Fondöteni, cildinizin rengini saklamak için değil, rengini dengelemek için kullanın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Kapatıcınız fondötenden bir ton daha açık olmalıdır. Makyajınızı tamamlamak için de, fondöten ve kapatıcıdan sonra pudrayı uygulamalısınız.

Far, Eyeliner ve Rimel

Far, eyeliner ve rimel, aşırıya kaçmadığınız sürece gözlerinizi vurgulamaya ve yüzünüzü daha etkileyici hale getirmeye yardım eder. Bunun için bir eyeliner ve biraz rimel sürmeniz yeterli.

Gece makyajlarında ise, gözünüzü biraz daha renklendirebilirsiniz. Koyu bir far kullanabilir, kirpiklerinizi de rimelle olduğundan daha uzun gösterebilirsiniz.

Allık

Bazı kadınlar, allığı direk olarak sürerler, ancak bu onları oyuncak bebek gibi gösterir. Allık sürmenin en doğru şekli; elmacık kemiklerini temel alarak, fırçayı elmacık kemiklerinden sakaklara doğru sürmektir.

Ruj

Öncelikle dudaklarınızın hatlarını belirlemelisiniz. Bunun için bir dudak kalemi kullanarak, dudağınızın kenarlarını çizin ve ardından rujunuzu sürün. Böylelikle rujunuzu daha uzun süre dayanacaktır.

Unutmayın ki, makyaj yüzünüzün özelliklerini vurgulamak için yapılır. Bunu en iyi şekilde yapabilmeyi öğrenmek ise zaman alır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı