Ancak doğum sonrası rahim büyüyerek diyastaza (karın duvarı kaslarının birbirinden ayrılması) sebep olduğu için, baklavaları olan tecrübeli atletlerin bile göbeği olabilir.

Lose Your Mummy Tummy kitabının yazarlarından Julie Tupler, "Kadınların yüzde 98’inde doğumdan sonra diyastaz olur. İyileşmesi altı haftayı bulur,” diyor. Ancak hemen sert egzersizlere girişmek doğru değil: Doğumdan kısa süre sonra mekik çekmeye başlamak, yanlış yerlere baskı yaptığı için daha kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Tupler’in oturarak yapılan egzersiz tekniğini deneyebilirsin: Bir sandalyeye otur, göbek deliğini omurgana doğru içeri çekerek karın kaslarını sık. Birkaç saniye böyle kal ve ardından rahatla. Günde beş defa 100 tekrar yap. Bu seni yaklaşık altı haftada bebek öncesi fitness seviyene döndürür. Fakat karın ve pelvik taban kaslarının normale dönmesi ortalama altı ayın üzerinde sürer. Tupler, "Ayrıca büyüyen göğüslerin seni öne doğru çeker, bu da belinde ağrıya sebep olur,” diyor. Sırtının üst kısmının güçlenmesi ve omuzlarının öne eğilmemesi için haftada üç defa 10 tekrarlı üç set seated veya bent-over row egzersizi yap.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı