Konuyla alakalı gelmeyebilir ama sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ciltte büyük ölçüde değişiklikler yapabilir.

Bu nedenle cilt bakımınız için çeşitli ürünler almadan önce günlük rutininizi inceleyin ve yapabileceğiniz değişiklikleri tespit edin.

Kalp atışlarından kaynaklanan sağlıklı kan dolaşımı, sağlıklı cildi destekler. Bu nedenle yürüyüş veya ağır tempoda koşu hem kaslarınızı esnetir hem de kalp atışlarınızı düzenler. Yapmaktan gerçekten keyif aldığınız bir egzersiz bulun, raketle yapabileceğiniz bir spor hem eğlenmenizi hem de ciddi anlamda egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

Gün içerisinde çok yoğunsanız ve bu nedenle günlük rutininize egzersiz eklemeniz mümkün değilse öğle arasında yürüyüş yapın ya da işe toplu taşımayla değil bisikletle gidin.

Yaratıcı olun. Yaratıcılık hem vücudunuz hem de cildiniz için çok faydalı olacaktır. Egzersiz de cildinizi olumsuz yönde etkileyen stresi azaltacaktır.

Bol miktarda su tüketimi cildinizdeki su oranını dengede tutacak ve daha fazla omega-3 yağ asidi tüketimi bağışıklık sistemini destekleyecek ve daha fazla miktarda yağın yakılmasını sağlayacaktır. Balık çok önemli bir besin kaynağıdır ve haftada birkaç kez tüketmeniz gerekir; bol miktarda protein içerir. Bu nedenle et yerine mümkün olduğunca balık tüketmeye çalışın.

Sebzeler bol vitamin içerir ve besin değeri yüksektir. Yağlı gıdalar tüketmekten kaçının ve nabzınızın düzene girmesini sağlayın. İnce dilimlenmiş et yiyin ve kırmızı et tüketmek yerine beyaz eti tercih edin.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı