Nedir

Cilt bakımı için pek çok seçenek bulunmasına rağmen, evde yapabileceğiniz cilt bakımı diğer cilt bakım seçeneklerine kıyasla daha etkili sonuçlar verebilir.

Cildinize bakım yapmak, cildinizin yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlamak için pahalı tedavi yöntemlerine başvurmak zorunda değilsiniz.

Aslında cildinizin ihtiyacı olan temel besinlerin tümü mutfağınızda mevcuttur.

Bu doğal besinleri içeren cilt bakım ürünlerinin çoğu piyasada da bulunur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bu ürünleri kullanın.

Fakat paranızın cebinizde kalmasını ve cildinizin doğal yollarla beslenmesini istiyorsanız aşağıdaki cilt bakım önerilerini uygulayabilirsiniz.

Meyveler

Evde meyveden yapabileceğiniz nemlendirici

Meyve, cildiniz için nemlendirici vazifesi görmekle birlikte cildinize pek çok açıdan faydalıdır. Özellikle kuru ciltler için iyi bir nemlendiricidir. İşte evde meyvelerle kolayca yapabileceğiniz bir tarif. Cildinizi beslemek için bu tarifi bir kez deneyin.

Bir avokado ve muzun yarısını alın. Bu iki meyveyi bir kabın içinde ezip karışıma biraz zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı cildi nemlendirir ve besler. Elde ettiğiniz bu maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Hassas Cilt

Hassas ciltler için evde cilt bakımı

Hassas cilde sahipseniz cilt bakımınızı evde doğal yöntemlerle yapmalısınız. İşte hassas ciltler için mükemmel bir temizleyici yapmanın en kolay yollarından biri. Hassas cildinize bakım yaparken bu basit yöntemi uygulayın.

Biraz yulaf ezmesi ve yoğurdu maske kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze sürün, birkaç dakika beklettikten sonra yüzünüzü iyice yıkayın. Badem, yeşil çay, yeşil yulaf ve şekerli krema da hassas cilt için faydalı besinlerdir.

Bütün bu besinleri karıştırıp karışıma bir damla gül yağı ekleyin. Elde ettiğiniz karışım hassas cilt için ideal ve doğal bir temizleyicidir.

Yağlı Cilt

Yağlı cilt için ev yapımı yüz temizleyicileri

Limon suyu yağlı cilt için en iyi temizleyicilerden biridir. Limon suyunu yulaf ya da yağsız süt tozu gibi cildin pul pul dökülmesini sağlayan besinlerle karıştırabilirsiniz. Bu karışım cildinizi daha iyi temizler. Hatta yoğurt gibi krema kıvamındaki besinler de yağlı cilt üzerinde olumlu etki yapar.

Bütün bunlar cildinizde etkili sonuçlar yaratabilecek evde yapabileceğiniz harika cilt bakım tarifleridir. Bu nedenle cilt bakımınız için para harcamadan önce bu tarifleri bir kez deneyebilirsiniz. Tatmin edici sonuçlar almazsanız alternatif yöntemleri deneyin.

Bu yöntemlerden sonuç alamazsanız bir cilt bakım uzmanına danışın, sonrasında sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için düzenli cilt bakımı yapın.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı