Düşünce kontrolünde engelleme fikri, zaten sistemin kendisine ters düşen bir şeydir. Bu yüzden zihin gücüyle çikolatadan uzak durma fikri, çikolata yeme isteğini arttırmaktan başka işe yaramayacaktır. Yapılması gereken şey, belki de bir parça çikolata yiyerek onun tadını ve keyfini yaşamaktır.

Bir parça yiyince daha fazlasının istendiğine dair bir itiraz olabilir. Ancak ne kadar çok engel, ne kadar çok kıtlık bilinci yaratılırsa, o kadar çok yeme arzusu doğacaktır. Fakat bilinç düzeyinde özgür olmak, bir parça yiyince daha fazlasının da yenebileceğini hissetmek, kontrol duygusunu da asgariye indirecektir.

VİDEO:SANEM APA:KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARI

Bir parça çikolata yedikten sonra, kuru meyvelere yönelmek mümkündür. Yani o andaki ihtiyacın tümünü çikolatayla karşılamak gerekmez. Ama yasak ve engel koymak, o gıdaya duyulan arzuyu arttıracaktır.
Düşünce gücüyle zayıflama sisteminde, yasaklardan çok ne yapılacağına odaklanmak gerekir. Bu yüzden çikolatanın yasaklanması, bu sisteme göre son derece anlamsızdır. Bunun yerine ne yenirse daha doğru olacağını düşünmek, sistemin ruhuna daha uygun bir durumdur.

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

El parmaklarda uyuşma bilek ve kollarda agri güç kaybı... devamı