İyi bir cilt bakımı ve düzenli egzersiz, günlük rutininizin çok önemli bir parçasıdır.

Birçok cilt bakımı uzmanı, akne gibi cilt problemlerinin çoğunun cilt gözeneklerinde fazla yağ birikmesiyle başladığına inanır.

Ağır bir egzersiz, terlemeden dolayı tüm ciltte fazla yağ birikimine sebep olacaktır. Bu yüzden, ışıltılı bir cilt için her egzersiz sonrası iyi bir cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Egzersizinizi tamamladıktan sonra iyi bir cilt bakımı yapmak, cildin ışıltılı ve daha sağlıklı olmasını sağlamak için faydalıdır. Egzersiz sonrası etkili bir cilt bakımı için kolay ve faydalı birkaç husus şunlardır:

  1. Yüzünüzü yıkayın: Egzersizinizi bitirdikten hemen sonra yüzünüzü yıkamalısınız. Ancak, hiçbir zaman yüzünüzü sertçe ovmayın, bunun yerine yüzünüze sadece su çarpın. Temiz bir havluyla cildinizi çok nazikçe kurulayın ya da hafif dokunuşlarla silin.
  2. Yüz temizleyicisi kullanın: Cilt gözeneklerinde biriken toz ve kirden kurtulmak için bir yüz temizleyicisi de kullanabilirsiniz. Ancak bunu bile çok nazikçe uygulamalısınız, cildinize sert davranmayın. Etkili sonuçlar almak için iyi bir temizleyici seçin. Köpüren bir temizleyici, cildinizde yumuşak ve tazelenmiş bir his yaratmak için her zaman faydalıdır.
  3. Cildinizi nemlendirin: Ağır bir egzersizden sonra, cildinizin daha iyi nemlendirilmesi gerekir. Yağlı cilde uygun bir nemlendirici seçin. Bu, egzersiz yaptıktan sonra fazla terlemeyle mücadele etmeye yardımcı olacaktır.
  4. Bebek pudrası kullanın: Duş yapmak, egzersiz nedeniyle oluşan teri ortadan kaldırsa da, bebek pudrası uygulamak, yağın emilmesi için çok önemli bir adımdır. Bu, egzersiz sonrası oluşan teri iyice emer ve cilt gözeneklerinde yağ birikmesini önler.
  5. Daha fazla su için: Egzersiz yapmak, yüzün ısısını artırır ve bazı cilt problemlerine yol açar. Su içmek, yüzde oluşan sıcaklığı azaltmanın en iyi yollarından biridir.
  6. Kuru şampuan: Kuru şampuan, egzersiz sonrasında kullanmak için mükemmeldir. Bu, oldukça yeni bir ürün olup, saça hacim katmanın yanısıra saçı temizler ve yağı emer.
  7. Ağrıyan kaslara masaj yapın: Bazen, düzenli olarak yaptığınız egzersiz bile kaslarda ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden, bitkisel yağlar kullanarak masaj yapmak, ağrıyan kasların yanısıra cildiniz için de faydalı olacaktır.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı