Kullanımı

Elma Sirkesi Kullanımı

Birçok çalışma, elma sirkesi de dâhil, sirkenin kandaki şeker seviyesini düşürebildiğini ortaya koymuştur. Bu, diyabetli kişiler için faydalıdır. Sirkenin bazı türlerinin, insanları daha zinde hissettirdiği de çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bu durum, elma sirkesinin kilo vermek için geleneksel kullanımını desteklemektedir.

Hayvanlar üzerinde ve laboratuar ortamında yapılan çalışmalarda, elma sirkesinin kolesterolü ve tansiyonu aşağı çekmeye, kalp sağlığını geliştirmeye ve bazı kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatmaya yardım edebileceğini gösteren kanıtlar bulundu. Ancak bu çalışmalar henüz başlangıç aşamasındadır. Bu yüzden söz konusu sonuçların insanlarda da görülüp görülmeyeceğini söylemek için erkendir. 

Kullanım Talimatları

Elma Sirkesi Dozu ve Kullanım Talimatları

Elma sirkesi tedavisi, tıbben etkisi kanıtlanmamış bir tedavi yöntemi olduğundan, nasıl kullanılacağı konusunda resmi bir tavsiye yoktur. Bazı kişiler günlük 2 tatlı kaşığı elma sirkesini suya ya da meyve suyuna karıştırıp içerler. Ayrıca 285 miligramlık suyu alınmış elma sirkesi tabletleri de yaygın olarak satılmaktadır. 


Elma Sirkesi Gıda Kaynakları

Elma sirkesinin kendisi bir gıda olarak satılır. 


Elma Sirkesi Destekleri

Elma sirkesi sıvı, tablet ya da kapsül olarak satılır. Çok asitik olduğundan, sıvı elma sirkesi içilmeden önce her zaman su ya da meyve suyu ile karıştırılmalıdır. Elma sirkesi bazen cilde uygulanır ya da lavman sıvısında kullanılır. Bu tedavilerin güvenilirliği ise belirsizdir.

Son dönemde, değişik marka elma sirkesi tabletleri üzerinde yapılan bazı laboratuar analizlerinde, birçoğunun aslında, paketin üzerinde yazdığı kadar elma sirkesi içermediği ortaya çıkmıştır. Tam fayda gördüğünüzden emin olmak için belki de tablet ya da hap destekleri yerine, gerçek elma sirkesinde ısrar etmelisiniz 

Uyarılar

Elma Sirkesi Uyarıları

  • Yan etkiler: Az miktarda elma sirkesi almak muhtemelen güvenlidir. Ama elma sirkesinin daha büyük dozlarda ya da uzun dönemli kullanımının riskleri olabilir. Elma sirkesini sıvı eklemeden almak, diş minelerini aşındırabilir, ağız ve boğazı yakabilir.
  • Riskler: Kemik erimesi (osteoporoz) olan kadınlar elma sirkesi konusunda dikkatli olmalıdırlar. Düzenli kullanıldığında elma sirkesi kemik yoğunluğunu düşürebilir. İnsülin seviyesini değiştirdiğinden, diyabeti olanlar doktorlarına sormadan elma sirkesi kullanmamalıdırlar. 

Uzm. Dr. Zeynel ALBAYRAK

Merhaba Zeynel bey. Sadece anne sütü ile beslenen 9 kg olan kız bebeğim 6. Ayını doldurdu. Ek gıdaya geçişte günlük menü tarzında bir program uygulama... devamı