Çocukların Sabah Yemeğine İhtiyacı Vardır

Yetişkinler her gün performanslarının iyi olabilmesi için kahvaltıya ihtiyaç duyarlar fakat çocukların buna ihtiyacı daha fazladır. Vücutları sürekli büyümekte ve beyinleri gelişmekte olduğu için her gün düzenli aldıkları yiyeceklere daha çok ihtiyaçları vardır. Kahvaltıyı atladıkları zaman büyümeleri onsekiz saat boyunca durabilir ve bu yarı açlık süresi birçok fiziksel, entellektüel ve davranışsal sorunlara yol açabilir.

İyi Bir Yatırım

Eğer siz ve çocuklarınız her gün biraz zaman kazanmak için ya da biraz daha fazla uyuyabilmek için kahvaltı etmiyorsanız, unutmayın ki sağlıklı ve besleyici bir sabah kahvaltısı uzun vadede büyük olasılıkla size zaman kazandıracaktır. En basitinden beyninizi ve vücudunuzu şarj ederek yaptığınız her işte daha verimli olacaksınız. İlginç şekilde araştırmalar gösteriyor ki, kahvaltı etmeyen çocuklar düzenli olarak edenlere göre okula daha sık geç kalıyorlar ya da devamsızlık yapıyorlar. İyi bir kahvaltı hazırlamak tahıl gevreğinin üzerine biraz süt dökmek kadar hızlı olabilir. Kahvaltıya yatırılan zaman, kahvaltıyı atlayarak bir kaç dakika daha fazla uyunan zamandan daha değerlidir. Eğer siz ve çocuğunuz sabah kahvaltı yapmak için zaman bulamıyorsanız, çocuğunuzu bir okul kahvaltı programına kaydettirmeyi düşünün ya da kahvaltınızı bir kese kağıdıyla önceki gece paketleyerek hazırlayın. Böylece kahvaltıyı işe ya da okula giderken yolda yapabilirsiniz.

Ağırlıkları Dökmek İçin Kahvaltı Edin

Bazı insanlar kilo vermek için kahvaltıyı atlarlar fakat pratikte kilo vermekten çok kilo almaya sebep olur. Kahvaltı etmemek obezite gelişimiyle doğrudan bağlantılıdır. Araştırmalar gösteriyor ki fazla kilolu ve obez çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin daha zayıf olanlara göre sabah kahvaltısı ediyor olma olasılıkları daha düşüktür.

Araştırmaya göre öğün atlamak, özellikle sabah kahvaltısını atlamak kilo kontrolünü daha da zorlaştırıyor. Kahvaltı etmeyenler bir sonraki öğünde normalden daha fazla yemeye meyilli oluyor ya da açlıklarını bastırmak için yüksek kalorili şeyler atıştırıyor. Birkaç araştırmaya göre daha az sayıda fakat daha büyük öğünler yiyenler sık ve küçük öğünler yiyenlere göre vücutlarında daha fazla yağ biriktirmeye meyilli oluyor. Gençlere, özellikle de genç kızlara kalori düşürmek ya da kilo vermek için kahvaltı atlamak çok mantıklı bir yol gibi görünüyor. Annelerin sağlıklı bir hayat sürmek ve obeziteyi önlemek için sabah kahvaltısının rolü  hakkında çocuklarını eğitmeleri önemlidir.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

merhaba doktor bey benim sabah kahvaltımı yaptıktan sonra tuvaletim geliyor ve dışkıda yumuşak ve peçeteye yeşil geliyor. bu gun sağlık ocağına gittim... devamı