Berrak, ışıldayan cilde sahip olmak görünüşünüze dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda güveninizi artırmak için de önemlidir. Cilt vücudunuzun en açıkta kalan kısmıdır ve buna bağlı olarak saldırıya karşı en savunmasız haldedir. Bu yazıda parlak, güzel bir cilt dokusunu korumanıza yardımcı olacak en kolay cilt bakımı ipuçlarının bazılarını size sunuyoruz.

Cildin taze ve sağlıklı kalması için foliküllerinin her zaman suyunu koruması gereklidir. Bol bol su için, böylece cilt asla kurumaz. Meyveler ve sebzeler de tavsiye edilir çünkü bunlar yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilen antioksidan ve vitaminler içerir. Sigara içmek, içki içmek ve kötü yiyeceklerin de cilt üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oldukları biliniyor, bu yüzden bunlara alıştıysanız alışkanlıklarınızdan kendinizi kurtarmaya çalışın.

Uykudan asla ödün vermeyin. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay, çünkü bugünlerde işte ve evde stres öyle fazla ki vücutlarımız sık sık uykudan mahrum kalıyor. Yorgunluk veya uykusuzluk, bitkinlikle birlikte gözlerin etrafında siyah halkalara ve yavaş yavaş cildin bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden her gün en az 7-8 saat uyumaya çalışın.

Kişi etrafına da dikkatli olmalıdır çünkü bugünlerde çevremiz toksik gazlara ve atıklara bağlı olarak aşırı derecede kirlenmiştir ve sürekli böyle bir ortama maruz kalmak cilt üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu yüzden dışarıda çok zaman geçiriyorsanız eve döner dönmez banyo yapın. Banyonun faydası, vücuttan mikropların atılmasının yanında önceden tıkanmış gözenekleri açmaya da yardımcı olmasıdır. Bu, derinin daha iyi nefes almasına yardım edebilir. Ama banyo yaparken her zaman sert bileşenler içermeyen sabunlar kullanmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca banyo sırasında cildinizi çok sert ovalamamaya da özen gösterin çünkü bu, ciltten gerekli yağları söküp alarak onu açıkta bırakabilir.

Cildi takviye etmenin bir diğer yolu masajdır. Masaj cilt aracılığıyla kan dolaşımını düzenler ve ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardım eder. Ama yüze masaj yaparken her zaman yukarı doğru masaj yapmaya dikkat edin. Bu ileride kırışıklık tehlikesini azaltabilir.

Son ama bir o kadar önemli husus: cilt bakım ürünleri cildinizin sağlığını korumalıdır. Güneş koruyucular gibi kremler cildinizin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardım ederken nemlendiriciler kış aylarında sık görülen kuru cilt için kullanılabilir. Anti-aging, açık tenlilik, akne ve çatlak kremleri, hepsi belli başlı cilt durumlarını tedavi etmekte kullanılabilecek çeşitli kremlerdir. Ama bunları satın almadan önce yeterli araştırmayı yapın çünkü belirli türdeki kremlerin olumsuz tepkilere ve alerjilere yol açtığı durumlar olmuştur.

Gözler, burun ve kulaklar gibi vücudun herhangi başka bir kısmı gibi cildin de insan anatomisinin parçası olduğunu ve bu yüzden onu en iyi durumda tutmak üzere bakım göstermenizin çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı