Şampuanlayın, Durulayın, Bir daha! Bu Ne Kadar Doğru?Uzun zamandan beri okuduğumuz, şampuan şişesinin arkasında yazılı bu şampuanlayın, köpürtün, durulayın ve tekrarlayın yönergesini üreticilerin satışları ikiye katlamasına yardımcı bir pazarlama numarası olarak algılayadurduk. Bize öğretilen bir kez şampuanlamanın yeterli olduğu, ikinci defanın saçı yıpratacağı idi.

Ancak, bazı saç uzmanlarına göre saç derisi ile saçların yeterli ve tam olarak temizlenebilmesi için saçların iki defa şampuanlanması gereklidir.

Oscar Güzellik Salonlarından Robert Weir’e göre ilk şampuanlama yağlardan arınılırken ikinci uygulamada kir molekülleri temizlenir.

Peki ya saçını her gün yıkayanlar ne yapmalı?  Bu konuda tavsiye edilen şey saçların bir gün sadece su ile durulanıp ertesi gün gerektiği gibi şampuanlanıp yıkanması. Pek çok şampuan markasının (bazıları yapmayın derken diğerleri de gerekirse tekrar şampuanlanın der)  tavsiye ettiği gibi saçların iki kez yıkanmasının aslında faydalı olabileceği belirtilmektedir. Bunun, saçlara taze ve tıpkı çocuklarınkine benzer bir canlılık kazandıracağı ifade edilmektedir.

Dolayısıyla saçlarınızı iki günde bir, ikişer defa şampuanlamayı denemek isteyebilirsiniz. Ya da belki de bu zaten doktorunuzun ya da saç uzmanınızın zaten önerdiği şeydir.

Doç. Dr. Doğan TUNCALI

merhaba hocam siz den bir konu hakkında bilgi almak isterim.2008 yılında motorsiklet kazası geçirdim ve sol elmacık kemigim kırıldı.olay günü gittiğim... devamı