Vücut pirsingi insanların çok eski zamanlardan beri kullandığı heyecan verici bir vücut süsü olabilir. Eskiden bir batıl inanç olarak (şeytanlar kafanızın içine kulağınızdan girdiği için kulağa yapılırdı) ya da sağlığa yararlı olduğu düşünüldüğü için kullanılmış (Hindistanın bazı bölgelerinde kulak pirsinginin sağlığa yararlı olduğuna ve doğum sancısını azaltabildiğine inanılıyordu) olsa da artık insanlar başka sebeplerle yaptırıyorlar.

Pirsing için kullanacağınız takı türüne karar vermeden önce, işlemin steril aletler kullanan ve yeterli deneyime sahip bir uzman tarafından yapılacağından emin olmak zorundasınız.

Prosedürle ve yaptırmayı düşündüğünüz bölgenin taşıdığı risklerle ilgili her şeyi öğrenmeye özen gösterin. Ayrıca pirsing yaptırmanıza engel olabilecek durumlara sahip olmadığınızdan emin olun (hemofili, kalp sorunları, cilt sorunları, hamilelik, eğer ağzınızda bir yere yaptırmayı düşünüyorsanız diş sorunları gibi sağlık durumları ya da başka sebepler).

Pirsing İçin Kullanılacak Malzeme:

Vücut pirsingi için kullanılabilecek en iyi madde implant kalite paslanmaz çeliktir. Vücudun tepki vermesi ya da kabullenmemesi veya bir enfeksiyon gelişme riski en düşük olan madde budur.

Daha değerli bir metal kullanmak istiyorsanız, en az 18 ayar saflıkta altın kullanabilirsiniz ama som altın olmalıdır çünkü kaplamalar çabucak yıpranır.Hatta beyaz altın bile bazı insanlarda alerjik tepkiye neden olabiliyor. Ayrıca, niyobyum veya titanyum da kullanabilirsiniz. Özellikle ağız pirsinglerinde gümüşten kaçınmak en iyisidir çünkü oksidasyona çok meyillidir. Metal alerjisi olanlar için, naylon veya teflon da kullanılabillir.

Çok farklı türde piercing takıları kullanılabilir:

  • Dil için, pirsing ilk yapıldığında daha uzun bir çubuk kullanılabilir ve iyileşme tamamlandıktan sonra kısaltılır.
  • Halka takılar, göbek, kulaklar, burun ve dudaklar için kullanılabilir. Bu halkanın çapı pirsingin yapılacağı bölgeye göre belirlenir.
  • Takı, ölçü ya da kalınlığına göre de seçilebilir. Boyun altında kullanılan hiçbir pirsingin kalınlığının 14'ten (yaklaşık 1,62mm) fazla olmaması en iyisidir, böylece bir reaksiyon ya da takının derinizi ayırması ile ilgili korku yaşamazsınız.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı