Uzun yıllardır uygulana vücut pirsingi şu an bütün zamanlarda olduğunda daha moda.

Vücut pirsingi herkes için uygun olmasa da göbek pirsinginin seksi bir yanı, dil pirsinglerinin de gizemli bir yanı olduğunu kabul edelim.

Vücut pirsingleriyle ilgili çok da seksi olmayan nokta bazen dikkatli olmadığınız takdirde oluşabilecek enfeksiyonlardır.

Bununla birlikte bu eğer çok fazla istiyorsanız pirsing yaptırmamanız gerektiği anlamına gelmez. Tüm ihtiyacınız, pirsing enfeksiyonunu engellemek için birkaç basit öneri. 

Tanınan Bir Pirsing Dükkanına Gidin

Pirsing ve vücut sanatındaki artan popülerlikle birlikte her yerde artan sayıda dükkan ve salonlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Tabii ki biraz rekabet ücreti düşürmek için harika olabilir; fakat cimri olmanın hiç de sırası değil!

Üzerinize düşeni yapın ve vücudunuzu deldirmek için bir pirsing dükkanı seçmeden önce farklı dükkanlara bakın ve referans alın.   

Pirsing dükkanının temiz, çalışanların deneyimli ve iyi eğitimli olmasına dikkat edin. Ne de olsa deneyimsiz birinin vücudunuzda delik açmasını istemezsiniz. 

Size Söyleneni Yapın

Pirsinginizi yaptırmak üzere gerçek bir pirsing profesyonelini seçtikten sonra pirsing bölgesinin bakımına ilişkin olarak bu kişinin verdiği talimatlara uyun.

Mutluluk ve ağrı hissi nedeniyle dikkatiniz dağıldığında size verilen talimatları dinlemek zor olabilir; fakat size verilen talimatları dinleyerek kötü bir enfeksiyonla acil servise gitmek yerine pirsing bölgenizi daha çabuk iyileştirebilirsiniz.

Pirsing yaptıran kişilerin en fazla sorun yaşadıkları nokta orijinal pirsingi önerilen süreyle pirsing bölgesinde tutmaktır.

Size takılan basit standart yeni pirsinginizi bir an önce çıkartmak ve güzel görünen ince bir pirsing çubuğu veya kelebek takmak için yanıp tutuşuyor olmalısınız. Bununla birlikte bu işlemin bir nedeni vardır ve standart pirsinginizi çıkartarak yeni pirsingleri takmadan ve yeni görünüşler denemeye başlamadan önce pirsing bölgesinin iyileşmesi için zamana ihtiyacınız vardır.

Pirsing profesyonelleri deneyimlerine ve eğitimlerine dayanarak size bu tavsiyeleri verirler. Bu nedenle bu kişilerin söylediklerine dikkat edin ve size söyleneni yerine getirin.

Pirsinginizi temiz tutun

Vücudunuzu nerede deldirirseniz deldirin iyileşme sürecinde o bölgeyi tahriş etmeyerek en iyi şekilde temiz tutmaya özen gösterin. Pirsing bölgenizi enfeksiyonlardan uzak ve temiz tutmak için büyük ihtimalle size bazı öneriler verilecektir.

Bunun yanı sıra bu bölgeye dokunmadan önce ellerinizi yıkama konusunda dikkatli olmak büyük bir farklılık yaratabilir. Eğer olağan dışı veya ağrılı belirtilerle karşılaşırsanız bir doktora danışın. Enfeksiyon belirtileri arasında ısı, ağrı hatta tahriş yer alabilir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlar yüksek ateş, mide bulantısı ve diğer belirtilere neden olabilir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

öncelikle merhaba hocam.benim cok yakın bir arkadasimda tat alamama sorunu var yediği hicbir yemegin tadini alamiyor ama bazen de birden tat alabilmey... devamı