Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar az olduğunda erkekler paralarını daha düşüncesizce kullanıyor, daha çok borç verip daha az birikim yapıyor, aynı erkek tavuskuşunun etrafta fazla dişi tavukuşu olmadığında kuyruk tüylerini daha hızlı sallaması gibi.

Örneğin, Columbus’ta her bekar kadın için 1,18 bekar erkek var. Ortalama tüketici borcu 3479$. 100 kilometre uzaktaki Macon’da her kadın için 0,78 bekar erkek var. Orada ortalama tüketici borcu daha düşük. Başka farklar da var ama cinsiyet oran farkı en dikkat çekici olanı.

Araştırma ekibi bir dizi deney yürüttü. Bu deneylerde, katılımcılardan cinsiyet oranının bir şekilde asimetrik olduğunu ileri süren makaleler okuması istendi. Sonra o anki tasarruf ve borç alma planları hakkında sorular soruldu. Bölgelerinde kadınların az olduğunu ileri süren makaleler okuyan erkekler %42 daha az tasarruf yapmayı planladılar ve ev giderleri için %84 daha fazla maaş almaya istekli oldular. Erkekler daha az erkek, daha çok kadın olan fotoğraflara baktıktan sonra şimdi 20$ mı yoksa bir ayda 30$ mı almak istedikleri sorulduğunda, daha cinsiyet dengeli gruptaki fotoğrafları gören erkeklerden daha fazla 20$’ı tercih ettiler.

“Ekonomik açıdan mantıklı,” diyor araştırmacılar çünkü bir kaynak yetersizse onu almanın maliyeti yükselir. “Ama bütün bunlar bilinçsizce meydana geliyordu. Erkekler o şekilde tepki verdiklerinin farkında değillerdi.”

Erkekler kadınlara daha fazla para harcamayı planlamakla kalmadılar. “Rakiplerini etkisiz bırakıp eşlerini etkileyecek” şeylere, örneğin daha lüks arabalara, giysilere ve konutlara da daha fazla harcama yapmaya niyetlendiler.

Çalışmadaki kadınlar, paralarını etrafa saçmaktan kaçınmayan bir adamdan pek etkilenmediler. “Borç alma ve tasarruf yapma konusunda, ‘fark etmez’ modundaydılar,” diyor araştırmacılar. Ama kadınlar az olduğunda “erkeklerin nişan yüzükleri, akşam yemekleri ve Sevgililer Günü hediyelerine daha fazla para harcamalarını beklediler.” Araştırmacılar “servet avcısı” terimini kullanmayı reddettiler. Bunun yerine, kadınların kaynak zengini bir partneri evrimsel olarak aile yetiştirmek için daha iyi bir seçenek olarak bulduğunu ileri sürdüler.

Klinik çalışmalarla ilişkili bir bulguda, araştırmacılar kadınların az olduğu 130 şehri, örneğin Las Vegas’ı inceledi ve daha fazla kredi kartı borçları olduğu sonucuna vardı. Araştırmacılar bir çöpçatanlık sitesinde değil ticaret okulunda çalıştıkları için araştırmadan aldıkları oldukça pragmatikti. “Belki de kredi kartı şirketleri için bir öneri, reklamlarına etrafı erkekle çevrili bir kadın yerleştirmeleri olabilir,” dediler.

İnsan, erkeklerin tavuskuşları gibi kuyrukları olmamasının ne büyük talihsizlik olduğunu düşünüyor. Açıkgöz bir iş adamının tüylerini salladığını hayal edebiliyor musunuz?

Kaynak: Time

Prof. Dr. Kaan AYDOS

eczaneden parayla aldım reçetem yok 1 adet 100 mg alırsam sorun olur mu ?... devamı