Atkins diyetindeki en önemli kural, protein ve karbonhidratın ayrılmasıdır. Bu diyet yüksek protein ve yağ içerir. Atkins diyeti yapan kişilerin protein ve karbonhidratı ayırmaları ve çok miktarda protein tüketmeleri gerekir. Bu nedenle de çok hızlı bir şekilde kilo kaybetmeleri mümkün hale gelir.

İnsan vücudunun enerjiyi harcamasının üç yolu vardır. Bunlardan biri, metabolizma hızı denilen parametredir. İkincisi, besinlerin termik etkisi denilen parametre, üçüncüsü ise egzersizdir. Atkins diyetinin temeli, besinlerin bu termogenezine bağlı olarak vücuttaki enerji harcamasını arttırma yöntemine dayalı bir zayıflatma şeklidir.

Atkins diyeti hasta edebilir

İnsan vücudu, proteinleri sindirmek için yüksek oranda enerji harcar. Aslında bu durum sadece proteinler için değil, bütün besinler için geçerlidir. Bir elmanın alınması, çiğnenmesi, yenilmesi sonucu vücut 50 kalorilik bir enerji alır. Ama vücut bunu kullanmak için 100 kalorilik enerji harcar.

Ama insan vücudu en fazla enerjiyi proteinleri sindirmek için harcar. Yüksek miktarda protein alındığı ve yanında karbonhidrat alınmadığı durumlarda, vücut bunu sindirmek için daha yüksek bir enerji harcamak zorunda kalır. Bunun sonucunda kişi kilo kaybedebilir. Ama bu kiloyu kaybetmek için çok yüksek miktarda protein ve yağ alındığı için, vücuttaki kolesterol düzeyini yükseltir. Yanı sıra koroner kalp hastalığına neden olabilir ve vücuttaki birçok sistemi bozabilir. Bu nedenle, bu tür özel diyetlerin mümkünse kullanılmamasında fayda vardır.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı