Pek çok erkek için günlük cilt bakımı kabustan başka bir şey değildir. Kadınların aksine genellikle cilt bakımı yapmaktan hoşlanmazsınız.

Tıraş olmanın haricinde, nadiren cilt bakımınıza özen gösterirsiniz.

Ancak, yaşamınızda çeşitli deri rahatsızlıklarına karşı savaşırken uygun cilt bakımının önemli bir role sahip olduğunu fark etmeniz gerekli.

Ayrıca yaşınız ilerledikçe cildiniz doğal esnekliğini kaybeder.

Sonucunda, doğal olarak cildinizde kırışıklık ve ince çizgiler meydana gelir ve olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilirsiniz.

Bunların önüne geçmek için aşağıdaki basit önerilerle cildinize daha iyi bakın.

  • Öncelikle, cilt bakımının çok zaman gerektirmediğinin farkına vararak günlük programınızdan sadece birkaç dakika ayırmanız gerektiğini bilin. Cildiniz için yumuşak bir sabun seçin ve yüzünüzü her zaman soğuk suyla durulayın. Doğal cilt dokunuza zarar verebilecek sert sabunlardan ya da deodorantlardan kullanmayın.
  • Cildinizi düzenli olarak ölü derilerden arındırın. Cildinizde bulunan ölü hücreleri temizlemek güzel bir cilt tonuna erişilmesini sağlar. Bu işlemi haftada en az 2-3 kez tekrarlamanız sizin için daha iyi olacaktır.
  • Kuru bir cilde sahipseniz, kırışıklıkların daha az belli olmasını sağlamak için bir nemlendirici kullanın. Özellikle, tıraş sonrası hiçbir alkol maddesi ya da ağır kokular içermeyen yaşlanma geciktirici bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin.  Ağır kokular cildinizi hassaslaştıracağı gibi kuruluğa da yol açar.
  • Doğru tıraş cilt sağlığının korunması için çok önemlidir. Tıraş bıçağı kullanıyorsanız, tıraş kremini sürmeden önce yüzünüzün ince bir sıcak su tabakasıyla ıslatıldığından emin olun. Birkaç dakika yüzünüzde kalmasına zaman tanıyarak, cildinizin buharı emmesine izin verin. Cilt yaralanmalarını önlemek için tıraş esnasında dikkatli davranın.
  • Cildinizin uzun süre güneş altında kalmasından sakının. Tabii ki cilde gerekli miktarda D vitamini almak için belli bir miktarda güneşe maruz kalmak gerekir. Ancak, gereğinden fazla kalmak da kesinlikle cilt dokunuza zarar verecektir. Cildinizin hasar görmesini önlemek için her dışarı çıktığınızda 15 veya daha yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.
  • Besleyici bir yemek düzeni ve düzenli vücut egzersizleri, düzgün bir cilt bakımının oluşturulması çok önemlidir. Sağlıklı bir cilt tonuna sahip olmak için C, A ve E vitaminleri açısından zengin kaynaklı besinler tüketin ve günlük spor yapın. Cilt sağlığının bozulmaması için bol bol su içip sıvı oranınızı her zaman yeterli tutun.

Bunlar güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak, günlük hayatınıza kolayca yerleştirebileceğiniz bazı önerilerdi.

Cilt bakımının sadece kadınlar tarafından gerçekleştirildiği yanılgısına kapılmayın ve cilt bakımınıza biraz zaman ayırın. Gerçekten kaygısız bir yakışıklılığa sahip olmak istiyorsanız, düzgün bir cilt bakımı gerçekleştirin ve arzuladığınız görünüme kavuşun.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı