Erkek sağlığına faydası olan 23 önemli yiyecek...

Zencefil

Kiraz gibi zencefilin de iltihap ve ağrı giderici özelliği var. Araştırmalar, düzenli zencefil tüketimi egzersize bağlı kas yaralanmalarındaki ağrıyı azalttığını ortaya koyuyor.

Brezilya Fındığı

Selenyum oranı en yüksek fındıktır, Brezilya fındığı. Selenyumun prostat kanserine karşı bir kalkan oluşturduğuna inanılıyordu. Maalesef uluslar arası sağlık enstitülerinin yapmış olduğu araştırmalar selenyumun prostat kanserine etkisi olmadığını ortaya çıkardı. Fındığın sağlık üzerinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve tiroidi düzenleyici bir etkisi var.

Çikolata

Çikolata, kan akışını hızlandırabilir, tabii doğru çeşidi seçerseniz. Araştırmalar, siyah çikolatada bulunan flavanols maddesinin kötü kolesterolü dengelediği, dolaşımı hızlandırdığı ve kan basıncını kontrol ettiğini ortaya koyuyor. Düşük kan akışlı erkeklerde sertleşme bozukluğu daha sık görülür, yani kalp sağlığınızı koruyan yiyecekler, seks yaşamınızı da koruma altına alır. Fakat çok fazla çikolata kilo almanıza neden olur. Uzmanlar, diğer tatlıların yerine bir parça (28,35 gr) çikolata yemenizi tavsiye ediyor.

Kabuklu Deniz Hayvanları

Çinko açısından zengin kabuklu deniz hayvanı türleri; kalp sağlığı, kas yapısı ve üreme sistemi açısından kritik derecede önem taşır. Araştırmalar, düşük sperm sayısını ve erkeklerdeki kısırlığın sebebini çinko eksikliğine bağlıyor. Eğer kabuklu deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız, sığır eti, hindi, tavuk, fındık ve çekirdekle çinko ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Avokado

Avokadonun yağa oranı yüksektir, ama en iyi cinsinden. Avokadoda kolesterolü dengeleyen doymuş yağlarından Monounsaturated yağı ile diyette gerekli olan trans yağları bulunur. LDL kolesterolü seviyenizi düşürür, günlük kalori ihtiyacınızın % 25-35’lik kısmını karşılar. Zeytinyağı ve fındık da iyi yağ içerir.

Kiraz

Kirazın ağrı kesici özelliği olduğu biliyor muydunuz? Kiraz suyu, elinizin altında sürekli bulundurmanız gereken içecek. Kiraz ve kiraz suyu, enerji veren doğal ilaçlardır. Üstelik hiçbir yan etkisi de yoktur.

Yağlı Balık

Som balığı, ringa, sardalya veya halibutu gibi yağlı balıkları, diğer sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Onlar, kalp hastalıklarına, bazı kanser türlerine ve romatizmalara iyi gelen Omega 3 yağ asiti barındırır. Araştırmalar, haftada iki kez yağlı balık yemenin kalp krizini riskini düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Kırmızı Et

Eğer biftek ve kızarmış patates erkeğiyseniz, çok şanslısınız. Uzmanlar, kırmızı etin sizin için iyi olduğunu söylüyor. Protein açısından zengin ince kesilmiş sığır eti ve büyük boy tavuk budunu afiyetle yiyebilirsiniz. Kırmızı et, kasların güçlenmesine yardımcı olan leucine ve amino asit açısından en zengin kaynaklardandır.

Muz

Muz, potasyum açısından en zengin yiyecektir. Potasyum, hem kemik sağlığı hem de kas yapısı için çok önemlidir. Aynı zamanda kan basıncını dengeler. Gerekli miktarda tüketilen potasyum, sodyum oranını dengeleyerek kan basıncının düşmesini sağlar.

Süt Ve Yoğurt

Süt ve yoğurt kas gelişimini sağlayan amino asit ve leucine kaynağıdır. Yoğurt; protein ve potasyum açısından zengin olmasının yanı sıra bağırsak parazitlerine karşı da koruyucu özelliğe sahiptir.

Antepfıstığı

Fındık, abur cubur tüketme ihtiyacını tatmin ederken aynı zamanda protein, lif ve çinko ihtiyacını da giderir. Antepfıstığı içerdiği sterol maddesiyle kolesterolü düzenler. Uzmanlar atıştırma ihtiyacını kabuklu kuruyemişlerle giderilmesini tavsiye ediyor, kabuklarından çıkararak yeme süresi kontrol sağlar. Kolay ulaşılan fındığa göre daha az sayıda antepfıstığı tüketir, daha az yakmanız gereken kalori yüklenmiş olursunuz.

Domates Sosu

Domates, likopen bakımından zengindir, bazı kanserlere karşı koruyucu özelliği olan kudretli bir antioksidandır. Domates sosunun erkekleri prostat kanserine karşı koruduğunu ortaya koyan araştırmalar var, fakat bütün araştırmalar bunu desteklemez. Besin değeri yüksek olduğu için uzmanlar tarafında tüketilmesi tavsiye edilir. Sonuç olarak domates soslu makarna, hem lezzetli, hem besleyici hem de pratiktir.

Soyalı Yiyecekler

40 farklı ulus üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, prostat kanserine karşı koruyucu özelliği olan en güçlü gıda soyadır. Soya peyniri, miso çorbası ve soya sütünü kapsar. Asya ülkelerinde soya tüketimi diğer ülkelere kıyasla 90 kat daha fazla. Ve prostat kanserine, Asya ülkelerde daha az rastlanıyor.

Karışık Sebze

Sebzeler, phytochemicals açıdan zengindir, hücre sağlığını arttıran ve kansere karşı koruyan besinlerdir. Phytochemicals’ın birçok farklı tipi var, tüm çeşitleri almak için en iyi yol, farklı renkte sebze yemektir. Uzmanlar, tabağınızda her renkten sebzenin olmasını tavsiye ediyorlar.

Turunçgiller

Turunçgiller; karoten, lutein ve C vitamini kaynağıdır. Prostat büyümesini engelleyici özelliği var. Kırmızıbiber, havuç, balkabağı ve tatlı patates tavsiye edilen çeşitler arasındadır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, yeşil sebzeler, kıvırcık salata hem prostata hem de göze faydası olan gıdalar arasındadır. Yeşil yapraklı sebzeler, lutein ve zeaxanthin yönünden zengindir. İkisi de katarakt ve yaşa bağlı makula göz bozuklarına karşı koruma sağlar.

Fırında Patates

Fırında patates, hem lezzetli hem de pratik. C vitamini açısından zengin olduğu için, vücudun bağışıklığını arttırıcı antioksidan özelliği var. İşlenmiş ürünler, kanser, kalp rahatsızlığı, romatizma gibi hastalıklara neden olur. Tereyağı ve bol peynirle tatlandırarak tüketebilirsiniz. C vitamini açısından zengin diğer malzemelerle de zenginleştirebilirsiniz: Yeşil biber ve narenciye.

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar erkeklere uzakmış gibi dursa da aslında tam bir performans arttırıcıdır. Eğer sindirim sorunu yüzünden bağırsaklarınızda sorun varsa, ister atlet olun, ister yönetici konsantre olamayacağınız için performansınız düşer. Lifli gıdalar, sindirim sisteminize düzenlediği ayrıca kalbe de fayda sağlar. Fovari tahıllarınızla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç, lifli besin kaynaklarından birisidir, hem besleyiciliği hem de görselliği açısından doyurucudur. Biftek ve ıspanağın yanında oldukça doyurucu olur. Eğer pirinç pilavından vazgeçemiyorsanız, pirinç ile siyah pirinci karıştırabilirsiniz. Esmer pirinç, gibi taneli gıdaların kalp ve tip 2 şeker hastalığını önleyici özelliğe sahip.

Yabanmersini

Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda vücuda faydası var. Kanser riskini azaltan antioksidanlar içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar yabanmersinin beyni güçlendirerek hafızayı kuvvetlendirdiğini ortaya koyuyor. Yabanmersini bulunması zor bir meyve türüdür, dondurarak ya da meyve suyu haline getirerek buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kahve

Ne zaman modunuzu yükseltme ihtiyacı hissederseniz, en eski yöntem olan bir fincan kahve tüketmenizi tavsiye ederiz. Araştırmalar, kahvenin uykuyu kaçırdığını ortaya koyuyor. Kalorisi en düşük enerji içeceklerinden birisi.

İyi ürünlere odaklanın

Beslenmenizin temelini kaliteli yiyecekler üzerine oluşturmalısınız. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyecekleri birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Biftek, meyve, sebze, tahıllı gıdaları dengeli bir şekilde karıştırarak sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Spor sözüyle daha iyi açıklayabiliriz. Bugün daha iyi oynayacaksın ve daha uzun süre oyunda kalacaksın.

Op. Dr. Salih AYDIN

mrhb Salih bey ben yaklaşık 3 hafta önce bel fıtığı ameliyatı oldum ve ameliyattan sonraki ilk 10 gün genellikle yattım sadece yemek yemek için ve lav... devamı