Evde Saç Bakımı

Saç bakım kremleri, bu kirli ortamda saç için çok önemlidir. Saç kremi, saçınızın yapısını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan bir üründür.

Piyasada birçok farklı saç kremi türü var. Bu kremlerin bazıları iyi sonuçlar verebilir; bazıları ise yan etkilere sebep olabilir.

Saçınız, daha çok, keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Keratinin içinde yüksek miktarlarda amino asit bulunur. Bu amino asitler, saç kremleri üstünde olumlu bir etki gösterir.

Amino asitler, saç kremlerinin, saçı, kir ve tozdan arındırmasına yardımcı olur; ama aynı zamanda saçın uzamasından sorumlu olan önemli proteinleri de ortadan kaldırabilir. Kremlerde bulunan anyonik maddeler nedeniyle...

Bu yüzden saç kremi olarak her zaman doğal ya da ev yapımı kremler kullanmanız önerilir. Aşağıdaki önerilere uyarak evde saç bakım kremi yapmak çok kolaydır.

Ev yapımı saç kremleri daha iyi sonuçlar verebilir. Çünkü kremi hazırlarken zararlı kimyasallar kullanmanız gerekmez.

Evde saç kremi hazırlamak için en iyi yöntemlerden bazıları şunlardır. Bunları uygulamaya çalışın ve saçlarınızı zararlı kimyasallardan koruyun.

1. Yöntem

Çeyrek fincan mayonez ve zeytinyağını bir yumurta ile karıştırın. Bunları iyice lapa haline getirin ve 2 yemek kaşığı lavanta ya da nane yağı ekleyin. Bu karışımı başınıza sürün ve ardından saçınızı tarayın.

Saçınıza bir duş bonesi takın ve bu karışımı 20 dakika saçınızda bekletin. Ardından saçınızı iyice durulayın. Eğer saçlarınız kuru ise ev yapımı bu saç kremi çok işe yarayacaktır. Bu krem normal saçlar için de uygundur. Parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bu işlemi düzenli olarak uygulayın.

2. Yöntem

Bir yumurtayı köpürene kadar iyice çırpın. Birkaç damla bebe yağı ile bir fincan suyu yumurtanın içine katarak karıştırın.

Bu karışımı saçınıza sürün ve saç derinize 10 dakika masaj yapın. Ardından saçınızı iyice durulayın. İyi bir şampuanla saçınızı yıkayın. Bu yöntem iyi bir saç kremi işlevi görür.

3. Yöntem

Yarım fincan balın içine çeyrek fincan zeytinyağı ekleyin. Bunları iyice karıştırın ve karışımı hemen saçınıza sürün. Bütün saça eşit olarak yayın. 30 dakika bekleyin ve kaliteli bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayın. Ardından iyice durulayın.

4. Yöntem

Bir miktar hindistancevizi sütü ile avokado yağını lapa haline getirin. Bu karışımı saçınıza sürün ve saçlarınızı iyice tarayın. 10-15 dakika bekleyin ve saçınızı şampuanla yıkayın.

5. Yöntem

Beş yemek kaşığı doğal yoğurt ile yumurta beyazını karıştırın. Köpürene kadar iyice çırpın. Bu karışımı saçınıza sürün. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla iyice durulayın.

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için ev yapımı bu saç bakım kremlerini deneyin. Bunun dışında, eğer piyasadaki kremleri kullanmak istiyorsanız, her zaman bitkisel olanları tercih edin. Bunlar bitki bazlı yağlarla yapılmıştır ve genellikle bitki ekstreleri içerir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı