Evcil Hayvanlara Bağlı Alerjilerin Sebebi Nedir?

Bütün evcil hayvanların tüylerinden alerjen denilen ince moleküller dökülür. Bütün köpeklerin derilerinde, salyalarında ve idrarlarında alerjenler vardır. Kıllarının uzunluğu kısalığı, köpeğin cinsi ne olursa olsun, her köpek alerjen unsurlar taşır.

Kıl Boyu Önemli Değil

Deri döküntüleri evcil hayvanınızın tüyüne yapışır ve evcil hayvan alerjenlerini insanlara taşıyan şey işte bu dökülen tüylerdir. Fakat kılın miktarı önemli değildir. Tüylü köpekler, tüyleri daha az olan köpeklerden daha fazla alerjiye neden olmazlar. Fakat kimi köpekler, örneğin Obama''nın sahip çıktığı Portekiz su köpeği diğer köpeklere göre daha az tüy töker. Ayrıca bazı insanlar alerjenlere diğer insanlardan daha hassastır.

Hangi Köpek En Az Döküntü Atıyor?

Amerika Kennel Kulubü ''döküntüsüz'' köpeklerin bir listesini vermiştir. Bu köpekler biraz tüy dökmektedirler, ancak bunlar deri dökmezler ve bu yüzden daha az döküntüye sebep olurlar. Kulübün listesi: Bedlignton Teriyeri, bichon frise, irlandalı su spaniyeli, Kerry blue teriyer, Maltesse, poddle (minyatür kaniş), Portekiz su köpeği, schnauzer, Yumuşak tüylü Wheaten Teriyer ve Meksikalı tüysüz köpek.

Kırma Köpekler

Amerikan Kennel Kulubüne şüpheyle bakabilirsiniz, fakat bazı kırma köpekler çok meşhurdurlar ve kendi aralarında üreyerek yeni bir cins oluştururlar. Labradoodle buna bir örnektir. Labrador/poddle kırması olan bu köpek türünün daha az döküntülü bir köpek olduğu söylenmektedir, bununla birlikte Amerikan Kennel Kulubü bu köpeklerin tüylerinin poodle gibi olacağının bir garantisi olmadığı uyarısında bulunmaktadır.

Daha Az Döküntü Daha Az Alerji?

Acaba Amerikan Kennel Kulubünün bahsettiği daha öz döküntülü köpekler daha az mı alerjiye neden oluyor? Belki de değil. Sekiz farklı türden oluşan 288 köpeği içeren bir araştırma gösteriyor ki sadece Labrador retriever köpekleri diğer türlere göre belirgin bir şekilde daha az döküntü vermiştir. En alerjenik köpekler arasında şunlar bulunmaktadır: Amerikan Kennel Kulubünün düşük döküntü listesinde bulunan Poodles ve Yorkshire teriyerleri.

Saf Türler ve Melezler

Sonuç:  Alerji yapma söz konusu olduğunda bir köpeğin bireysel özellikleri onun cinsiyetinden veya türünden daha önemlidir. Başkepeği olan köpekler daha fazla alerjen yaymaktadır. Melezler daha ziyade kalıtsal kepek problemleri yaşayabilmektedir. Bu türler spanieller, springer spanielleri, baseler, West Highland beyaz teriyerleri, daksundlar, Labradorlar, golden retrieverlar ve Alman çoban köpekleridir.

Köpeklerin Bulundukları Yerlerdeki Toz Keneleri

Hapşırıyorsanız, bunun nedeni köpek olmayabilir. Toz keneleri - en çok alerji yapan kaynak - köpeklerin en çok zaman geçirdikleri yerlerde gelişmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, özellikle evinizde havalandırma yoksa veya köpeğin yatağı bodrumdaysa bir yıldan sonra köpek yerinin değiştirilmesini önermektedir.

Alerjen Madde Dökmeyen Köpek veya Kedi Yok

Kedi salyası güçlü alerjenler taşır. Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de kıl boyu önemli değildir. Bazı kedi türleri - Sibirya kedileri ve Mavi Rus kedileri - daha az alerjenik olmakla ünlüdür. Fakat alerjiye yol açmayan kedi diye bir şey yoktur.

Köpek Alerjisi Belirtileri

Köpek alerjileri belirtileri diğer burun alerjileri belirtilerine benzer. Bu belirtiler şunlardır:

  • Öksürme ve hırıltı
  • Kırmızı, kaşıntılı gözler
  • Akan, kaşıntılı burun
  • Hapşırma
  • Cilt reaksiyonları

RAST (radiyoalergosorbent testi) denilen kan testleri veya cilt testleri alerjilerin sebep listesini daraltabilir. Test yaptırmak iyidir, çünkü köpeğe değil, köpeğin üzerindeki polen veya küfe karşı alerjik olabilirsiniz. Ancak testleri yaptırsanız bile kesin bir sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Alerjilerini Sona Erdirmenin 5 Yolu

Eğer evdeki bir kişi alerjik bile olsa, ailelerin yüzde 24''i hayvanlarını tutmaya devam etmektedir. Eğer Karabaş veya Tekir hapşırmanıza neden oluyorsa şunları yapabilirsiniz:

  • Onları yatak odasından uzak tutun.
  • Onlarla dışarıda oynayın.
  • Ellerinizi yıkayın
  • Onları en az haftada bir kez yıkayın
  • Halılar ve kilimleri atın

Yeni Bir Hayvan Almak

Almak istediğiniz hayvana çocuğunuzun nasıl tepki vereceğini görmek iyi bir fikirdir. Çocuğunuzu benzeri evcil hayvanların olduğu yere götürün ve çocuğun onunla oynamasına izin verin, bununla birlikte alerjilerin daha sonra ortaya çıkmayacağının garantisi yoktur. Eğer çocuğunuz alerjikse fakat hayvanı almak istiyorsa, ilk başlarda çocuğun onunla geçirdiği zamanı kısıtlayın ve tepkileri gözleyin.

Belki En İyisi Hoşçakal Demektir

Alerjiler ve astım hiç de küçük bir sorun değildir. Eğer çocuğunuzun ciddi bir evcil hayvan alerjisi varsa, genellikle tek çözüm hayvana yeni bir ev bulmaktır. Bunu yapsanız bile evcil hayvan kaynaklı alerjenlerden evinizi tümüyle temizlemeniz altı ay veya daha fazla sürebilir.

Alerji Yapmayan Ev Hayvanları

Eğer ailenizdeki biri köpeklere alerjisi olan yüzde 10''luk insan grubuna giriyorsa, tüyü veya kürkü olmayan bir hayvan almayı düşünün. Amerikan Alerji, Astım & Bağışıklık Akademisi bir kaplumbağa, balık, yılan veya yengeç beslemeyi önermektedir. Bu ev hayvanlarının da bazı sağlık riskleri taşıdığını unutmayın. Egzotik havyanlar salmonella veya başka hastalıklar taşıyabilir, evde beslenen kaplumbağalar son zamanlarda görülen salmonella salgınıyla ilişkili bulunmuştur.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı