Evinizde Alerjiyi Tetikleyen Tehlikeli Bölgeler

İnsan vücudunu koruyan bağışıklık sisteminin bazı maddelere aşırı duyarlılık göstermesi olarak tanımlanan alerjinin çeşitli türleri vardır. Alerjik rinit, alerjik astım, alerjik dermatit, alerjik konjuktivit gibi farklı gruplara ayrılan bu rahatsızlık solunum veya temas yoluyla ortaya çıkar. Genel olarak semptomlar hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, genizde kaşıntı veya geniz akıntısıdır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında artan mevsimsel alerji şikâyetlerinizi göz önünde bulundurarak evlerinizdeki tehlikeli bölgeleri yazdık.

Oturma Odası

Her evde oturma odası en çok vakit geçirilen yerdir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli bölgelerden biridir. Oturma odasında özellikle pencereler, koltuk atları ve halılar alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Özellikle pencerelerinizde özel bir yalıtma sistemi kullanarak alerjenlerin odanın içerisine kolayca girmesine engel olabilirsiniz. Koltuk altları ve halıların temizliğine özen göstermek önemlidir. 

Yatak Odası

Yatak odasında yatağınız, eğer halı varsa halınız ve koltuğunuz alerjiyi tetikleyebilecek potansiyele sahip bölgelerdir. Bu nedenle çarşafınızı, yatak örtünüzü ve yatak pedini sıklıkla temizlemeyi unutmayın.

Banyo

Banyo özellikle temas yoluyla bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine neden olan belki de en önemli yerdir çünkü nemli ve ıslak bir bölgedir. Bu da bakterilerin çoğalması ve küf gibi oluşumların meydana gelmesi için ideal bir ortamdır. Bu nedenle banyoda özellikle küvet, banyo perdesi ve klozetlerin temizliğine önem vermeli, nemli bırakmamalı ve havalandırma hususuna dikkat edilmelidir. 

Giyinme Odası

Eğer evinizde kıyafetleriniz için ayrı bir oda yaptıysanız ve bu odanın içerisinde ayakkabılarınız da mevcutsa işte alerji için büyük bir sebep. Sokakta giydiğiniz ayakkabıların üzerine yapışan tozlar bir numaralı alerjenlerdir. Bu nedenle ayakkabılarınızı ayakkabı dolaplarında muhafaza etmeli ve açık alanlarda bırakmamalısınız.

İLGİLİ MAKALE

Nasıl kas yaparız?

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı