Bir kadın ellili yaşlara geldiğinde, yaşlanma süreci biraz daha görünür hale gelir, cilt soluklaşır ve kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar.

Ancak, en çok yaşlanan kısım saçlardır. Saçlar beyazlamaya başlar ve bu beyazlar kişiyi çok yaşlı gösterebilir.

Saç, eski doğal rengine boyandığında ortaya çıkan fark epey dikkat çekicidir ve kişiyi anında genç gösterebilir.

Bazı kişiler aslında beyaz ya da gümüş rengi saçlarla oldukça iyi görünür, ama bunu tercih eden kadın sayısı pek fazla değildir.

Saçla ilgili yöntemlerdeki ilerlemeler sayesinde artık her şey mümkün. Artık saçınızın rengini değiştirmek, saç kesimini ya da stilini değiştirmek kadar kolaydır. Bu işlem, profesyonel olmayan biri tarafından evde bile yapılabilir ve güzel sonuçlar alınır.

İyi bir saç tasarımcısı, hem yaşınıza hem de yüzünüzün şekline uyacak en iyi saç kesimi konusunda size tavsiyeler verecektir. Ayrıca yaşam tarzınızı da göz önüne alacak ve eğer bakımını yapamayacaksanız, çok fazla bakım gerektiren bir saç kesiminden kaçınacaktır. Genel olarak, yaşlandıkça, eski saç renginizden daha açık bir ton seçmeniz gerekir.

Yaşlı kadınlarda çok uzun saç iyi durmaz. Uzun saç, kişiyi çok yaşlı gösterebilir. Kısa saç, çok çocuksu olmadığı sürece yaşlı kadınlarda harika görünebilir. Renk açısından, orta yaşlı kadınlar için genellikle saçlara ışık katacak hafif gölgeler tavsiye edilir.

Eğer bunları, saçlarınız çok fazla beyazlamadan yapmaya başlarsanız, her zaman genç görünürsünüz ve hiç kimse yaşlanma belirtilerinizi fark etmez.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı