Saçlarınızı kökten uca kaliteli kozmetik ürünleriyle besleseniz de onları içten beslemek çok daha önemlidir. Ne kadar bakım yaparsanız yapın eğer beslenme planınızda protein ağırlıklı gıdalar yoksa bol su tüketmiyorsanız ve A, B, C ve E vitamini açısından zengin gıdalar almıyorsanız saçlarınızın dökülmesi kaçınılmaz olur. Tüm bunlara ek olarak çevresel etmenler de saç tellerinizin incelmesine neden olabilir. İşte saçlarınızı güçsüzleştiren faktörler;
Sıcak Duş
Soğuk havalarda ısınmak amaçlı sıcak duş tercih ediyor olabilirsiniz ancak sıcak su saçınızın nem dengesini zamanla bozar. Bu da saçlarınızın sönük ve zayıf görünmesine neden olur. Yaz veya kış aylarında ılık suyla duş almaya kendinizi alıştırmalısınız.

Saç Şekillendiriciler
Fön makinesi, saç düzleştiricisi ve diğer tüm ısı bazlı çalışan saç şekillendiriciler saç tellerinize büyük ölçüde zarar verir. Bu nedenle duş sonrası ya saçlarınıza yüksek ısıya karşı koruyan kremlerden sürüp sonrasında saç şekillendiricileri uygulayın ya da kendi kendine kurumasını bekleyin.

Katı Diyetler
Gün içerisinde vücudunuzun dolayısıyla saçınızın alması gereken vitaminleri ve mineralleri almıyorsanız kısa sürede saç kayıpları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden katı diyetlerin önerdiği uzun süreli açlıklardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermek en doğru yöntemdir.

Saç Modelleri
Saçlarınızı sıkıca toplamak veya atkuyruğu yapmak sizlere güzel bir görünüm kazandırabilir ancak eğer sıklıkla yapıyorsanız zamanla saç tellerinizde incelme, saç köklerinde zayıflama ve saç kayıpları yaşayabilirsiniz.

Saç Spreyi veya Jöle
Saçınızın kabarmasını engellemek veya verdiğiniz şekli sabitlemek üzere uzun süre saçınızda kalan sprey veya jöle gibi şekil verici maddeler saç tellerinin zamanla incelmesine ve dökülmesine neden olur. 

Bazı İlaçlar
Antidepresanlar, tiroid ilaçları ve doğum kontrol hapları gibi vücudun doğal dengesini değiştiren ilaçlar saçlarda zayıflamaya da neden olabilir.

Aşırı Güneş Işınlarına Maruz Kalmak
Yazın bronz ten makbul olabilir ancak güneş ışınlarının en zararlı olduğu 10.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmemeye özen göstermek gerekmektedir. Cilt kanseri riskinin ortaya çıkmasına neden olan güneş ışınları aynı zamanda saç tellerinin zayıflamasına da neden olur.
 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı