En sık görülen baş ağrısıdır. Boyun baş ağrısı birlikteliği olarak da bilinir.  Başta sıkışma, ağırlık tarzında künt bir ağrı mevcuttur. Başın tümünde hissedilen ağrılar genelde başın ön ve arkasında lokalizedir. Hafif ve orta şiddette olan gerilim baş ağrıları günlük aktiviteyi etkilemeyecek düzeydedir. Boyun kaslarının spazmı ve boyun düzleşmesi ağrıya çoğunlukla eşlik etmektedir. Genelde stres, postür ve pozisyon bozuklukları gerilim baş ağrısını başlatır. Hastaların çoğunluğunda migren ve gerilim baş ağrısı birlikteliği vardır. Bu hastalarda her iki ağrı birbirine karışır.

Gerilim tipi baş ağrısı erişkin yaşta % 30-40 oranında yaygın görülür.

Gerilim tip baş ağrılarında belirli kişilik yapısı dikkat çekmektedir. Stresli ve strese yatkınlığı fazla olan kişilerde görülmektedir. Hastaların tümünde boyun omurga yapısında düzleşme tespit edilmektedir. Ağrıların gelişiminde stresli yaşantısı olan hastalarda baş-boyun bölgesi eklem kas yapısı ile ilgili mekanik bozukluk ve bozucu alanların varlığı etkili olmaktadır.

Klasik tedavide kas gevşeticiler yanı sıra antidepresanlar kullanılmaktadır. Antidepresanlar stres faktörünü kısmi azaltmaktadır. Çok fazla etkili olmaması ve ilacın kullanıldığı sürece etkili olması tedavide sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü yaşamımızdaki stres ve kişilik özelliklerimiz kolay değiştirilemez.

Gerilim tipi baş ağrıları olan hastalarda öncelikle nöral terapi yaklaşımı ile bozucu alanlar tespit edilip, düzeltilmelidir. Hastaların bir kısmında ek olarak temporomandibular eklem ve ilgili kaslarla ilişkili tedavi gerekliliği vardır. Ülkemizde bu alanda uzman hekim sayısı neredeyse nöral terapi uzmanı kadar çok azdır. Doğru bir bruksizm ve eklem tedavisi nöral terapiye ek olarak yapılırsa hastalarımda çok iyi sonuçlar almaktayım.

Gerilim tipi baş ağrısı sürekliliği ile yaşam kalitemizi düşürür. Doğru tedavi yaklaşımı olan nöral terapi ve diğer mekanik sorunların çözümü ile yaşam kaliteniz artar.

Doç. Dr. Nalan KAYRAK

Merhaba doktor hanım. Bundan yaklaşık 3 hafta önce boyun tutulması ve ardından yaşadığım baş ağrısı nedeniyle doktora başvurdum ve doktor bey gerilim ... devamı