Gömük penis, kısmen görülebilir veya tamamen fark edilmez penisle tanımlanan tıbbi bir durumdur. Gömük penisin gelişimi etkileyen en yaygın etmenler karında, kalçada ve erbezinde anormal yağ gelişimi, kilo ve vücut türü, aşırı sünnet ve yaşlanmadır.

Gömük penisi olan birçok kişide, organ kısmen veya tamamen yağ tabakalarına saklanmıştır. Bu, penisin genelde küçük olduğu izlenimini yaratır ama aslında, ciltte gömülüdür ve küçük bir kısmı vücuttan çıkıntı yapıyordur. Bu durum organın sapının etrafında gevşek deri veya aşırı sıkı sünnet derisiyle ayrıştırılır.

Çoğu gömük penis vakası doğuştan gelir ve doğumda mevcuttur. Ama hasta biraz büyüyene kadar teşhis konulamayabilir. Araştırmalar gösteriyor ki gençlikte teşhis ve tedavi etmek önemlidir çünkü durum, ileri de sorunlara, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına ve cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir.

Bazı kişiler kasık bölgesindeki fazla deri kesesiyle doğar veya bu  kese büyüdükçe gelişir. Bu kese dikkat çekici ölçüde dışa çıkmayabilir ama penisin kısmını saklayacak kadar gözle görülebilir olabilir. Böyle bir durum bölgenin etrafındaki yağ ve cildi alarak değiştirilebilir. Bazı vakalarda, bölge gergin bir dere kesesine sarılmış tam yağdır; bu vakalar yağ aldırmaktan faydalanabilir. Çeşitli noktalarda kilo almak da durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sünnet gömük penis gelişiminde başka bir önemli faildir. Sünnet derisinin alınması hassas bir süreçtir ve işlemi gerçekleştiren kişinin deriden fazla alması kolaydır. Bu, penis ve erbezi derilerinin birbirine kaynamasına neden olarak gömük penise yol açabilir.

Gömük penis gelişiminde yaş başka bir önemli etmendir. Vücut yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bazı bireylerde cilt o kadar sarkar ki penisi tamamen veya kısmen kapatır. Bu, aşırı kilolu kişilerin yaşlanmasında özellikle doğrudur.

Bu durumu tedavi etmek için genelde ameliyat yapılır. İşlem, penisi onu çevreleyen deriden ve yağdan kurtarır. Gömük penis sonra sağlık sorunlarına yol açabileceği için genelde kişi hala gençken yürütülür.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba hocam benim şikayetim penisimde kabuklanma var ne yapmam lazım tedavisi nedir hocam bana yardımcı olur musunuz... devamı