Göz kapakları, her bir göz küresinin ön kısmını koruyan deri tabakasıdır. Gözler açıkken üst göz kapakları, gözün görülebilen bölümünü kapatır. Göz kapakları içindeki meybom bezleri göz kapaklarını nemlendirmek için yağlı bir sıvı salgılar. Göz küresinin yüzeyini kaplayan mukoza da (konjunktiva), göz kapaklarının alt yüzeyini örtmek için genişler. Göz kapağı bozukluklarını, morarmış göz, göz kapağı iltihabı, göz kapağı bezinin iltihaplanması sonucu oluşan küçük kist (şalazyon), göz mukozası (göz kapaklarının iç yüzü ve gözün ön bölümünü örten zarın) iltihabı (konjunktivit), göz kapağının dışa doğru dönmesi (ektropion) kirpiklerin içe doğru kıvrılması, üst kapağın sarkması ve arpacık olarak sayabiliriz. Göz kapağı derisiyse, egzama gibi deri hastalıklarından etkilenebilir.

Göz kapağı içindeki salgı bezinde yağlı sıvı salgısının artması durumuna ya da bu bezlerin enfeksiyonuna blepharitis (kirpik diplerinin iltihabı) adı verilir. Göz kapakları, kızarıp iltihaplanır; tedavi için göz kapaklarının düzenli olarak, ılık tuzlu su solüsyonuyla temizlenmesi gerekir.

Şalazyon ya da göz kapağı içindeki salgıbezi kisti, bu bezin yağlı sıvı salgısıyla tıkanması sonucu oluşan küçük bir kisttir. Bu kistler zararsızdır ancak ağrıya ya da görme kaybına neden olduklarında cerrahi müdahaleyle alınmaları gerekebilir.

Göz kapağının dışa doğru dönmesi (elektropion), göz kapağının (genellikle alt göz kapağı) göz küresine yakın kalması gerekirken dışa dönmesi durumudur. Yaşlılar arasında yaygın olan bu duruma, genellikle göz kapağı kaslarının zayıflayıp bozulmasına neden olur.

Kirpiklerin içe doğru kıvrılması, göz kapağının dışa doğru dönmesinin tersi bir durumdur; kirpikler, gözün içine kıvrılıp korneaya sürtünerek ağrı ve göz kızarıklığına neden olur. Bunların her ikisi de, küçük cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir.

Arpacık, bakterilere bağlı enfeksiyon sonucu göz kapağının içindeki kıl kesesi bezlerinin apse yapmasıdır. Şişme, kızarıklık ve ağrı, arpacığın belirtileridir. Arpacık, bir süre sonra patlar ve belirtiler geçer. Tedavi için arpacığın düzenli olarak ılık suyla yıkanması önerilir. Antibiyotik damlalarla merhemler de kullanılabilir.

İLGİLİ MAKALE

Blefaritin Nedenleri

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı