Genellikle alerjiye bağlı olan kaşıntılardır. Ancak gözün çok hassas olmasından dolayı hemen hemen her şey gözde alerji yapabilmektedir. Göz kaşıntısının nedenleri arasında: 

Yabancı cisimler,

Aşırı ışıklı ortamlar,

Uykusuzluk,

İltihabi göz hastalıkları,

Bazı göz rahatsızlıkları,

Ortamda bulunan gazlar,

Göze kaçan sıvılar,

Polen,

Yabani otlar ve bunların tozları,

Grip sinüzit, nezle gibi Viral hastalıklar,

Çeşitli mantarlar,

Gözkapağı bozuklukları,

Konjuktivit gibi etkenler sıralanabilir. Bunlara kısaca değinerek göz kaşınmasının nedenlerini anlamaya çalışalım.

Yıkanmamış Yüz

Yüzümüzü her sabah yıkamalıyız. Çünkü:

Ellerimizi mahrem yelere değmiş ve daha sonra gözlerimizi bu ellerle kaşımış olabiliriz. Alnımızdan akan ter gözlerimize de uğramış olabilir.

Göz kanallarımızdan çıkan yağ, kir, toz ve iltihabi atıklar göz çukurunda birikmiş olabilir.

Bütün bu etkenler göz sıvımızın yapısını bozar ve ciddi derecede göz kaşıntılarına neden olur. Sabah kalktığımızda yüzlerimizi ve bu arada gözlerimizi yıkamak göz kaşıntısını engelleyen en önemi etkinliklerden birisidir.

Yabancı Cisim

Gözlere kaçan sinek, toz, duman ve tanımlanamayan yabancı cisimler ileri derecede göz kaşıntısına neden olabilirler. Bu cisimler doktor kontrolünde çıkartılır ve sonrasında tamamlayıcı bir tedavi uygulanırsa göz kaşıntısı ortadan kalkar.

Göze Kaçan Sıvı veya Gazlar

Birçok sıvı veya gaz göze kaçtığında ciddi kaşıntılara neden olmaktadır. Bu sıvı veya gazların ılık bir suyla yıkanması ve suyu hızlı çeken havlu, peçete gibi bir emiciyle gözdeki suyun uzaklaştırılması göz kaşıntısını engelleyecektir. Başvurmanız durumunda doktorunuz sizlere göz kaşınmasını giderecek çeşitli damlalar verecektir. Bu tür tedavi edici ilaçları kullanmanız daha büyük sorunları engellemeye yardımcı olacaktır.

Konjonktivite

Konjonktivite, gözümüzdeki ince saydam bir tabakadır. Konjonktivit, bu tabakada meydana gelecek iltihabi vakalardır. Konjonktivit rahatsızlığında gözde seyreden kan damarları belirginleşmiş ve göz fark edilir derecede kanlanmıştır.

Kaşıntı, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet, göz yaşarması, şiddetli göz kaşıntısı ve göz sıvılarındaki artış Konjonktivitin en belirgin göstergeleridir. Konjonktivit, Akut Bakteriyel Konjonktivit, Kronik Bakteriyel Konjonktivit, Viral Konjonktivit, Alerjik Konjonktivit olmak üzere 4 kısımda incelenir.

Konjonktivit durumunda göz kaşıntısının önüne geçmek için öncelikle kaşıntıyı baskılayıcı ilaçlar kullanılır daha sonra yapılacak tedavi konjonktivite neden olan faktörleri tespit edip bunları tedavi etmektir. Konjonktivit tedavisinde antihistaminler, iltihap önleyiciler, kortikosteroidler gibi ilaçlar etkin olarak kullanılırlar.

Gözkapağı Bozuklukları

Bilinmeyen bir göz kaşıntısı etkeni de gözkapağı bozukluklarıdır. Gözkapağı bozuklukları iki neden den dolayı göz kaşıntısına sebebiyet vermektedir.

Bunlardan birincisi; gözkapağının görevini yerine getirememesinden dolayı gözde biriken yabancı maddelerin uzaklaştırılamamasıdır.

Bunlardan ikincisi ise; gözkapağının bizzat kendisinin neden olduğu rahatsızlıklardır. Örneğin gözkapağı bozuk olduğundan kirpikler sık sık göze kaçıyor ya da gözkapağında biriken zararlı organizmalar iltihaba neden oluyor olabilir.

Her halükarda gözkapağının tedavisi göz kaşıntısının da tedavisi anlamına gelmektedir.

Alerjiler

Göz kaşıntısına neden olan en büyük etkendir alerjiler. Gözün işleyişini bozan alerjik vakalar, Aşırı ıslanma ya da gözde kuruma gibi tehlikeli etkilere neden olurlar.

Bahar aylarında polenler, göze kaçan kirpikler, gece uykusu sırasında aşırı teleme, böcek sokmaları, ev kimyasalları, kontakt lensler, yediğimiz yiyecekler( özellikle fıstık, fındık, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller…)  gibi durumlar alerjiye neden olan etkenlerdir.

Alerjiye neden olan etkenin tespit edilmesi göz kaşıntısının tedavisinde çok önemli bir olgudur.

Göz Kaşıntısını Engellemek İçin

Güneş gözlükleri kullanın: Bu ışığı engellediği gibi ayrıca rüzgarın doğrudan göze gelmesini önleyecek sonuçta rüzgarla taşınan polen, toz veya kimyasalların göze ulaşmasını engelleyecektir.

Gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının: Göz kaşıntısı eğer mikrobik nedenlere bağlıysa, siz gözlerinizi ovuşturduğunuzda bu mikrobik etkenler gözün her yanına hızlı bir şekilde yayılacaktır. Sonuçta eleriniz de geçebilecek olan mikrobik etkenler diğer göze bulaşma olanağı bulacaktır.

Gözleri kırpıştırmayı unutmayın: Komik gelebilir ancak saygın tıp otoriteleri bilgisayar başında gözlerimizi kırpıştırmayı unuttuğumuzu söylüyorlar. Gözlerimizi kırpıştırmak birkaç açıdan çok faydalıdır. Örneğin gözyaşının her yana eşit oranda taşınması göz kırpmayla alakalıdır. Gözlerimizin ışıktan etkilenmemesi için közlerin bir üre kapalı kalması sağlanmalıdır. Bu da ancak göz kırpmayla alakalıdır. Ya da gözümüzün üzerine düşen yabancı cisimler göz kapağının açılıp kapatılmasıyla göz boşluklarına taşınır.

Diyet yapın: Göz kaşıntısının arttığı günlerden önce neler yemiş olduğunuzu düşünün ve o besinleri bir süre için hayatınızdan uzaklaştırın. Böylece etkileri gözleyin. Bu şekilde sizde alerjiye neden olan besini bulmanız olasıdır. Bir başka önemli durum da Omega-3 eksikliğinden dolayı gözyaşının kuruması durumudur. Bu durumda diyetinizi balık ürünleriyle süslemeniz çok değerlidir.

Göz yaşı kanallarınıza masaj yapın: gözünüzün iç kısmında gözün bittiği yerle burun kenarının bitişiğine küçük daireler şeklinde masaj yapın bu uygulama göz yaşı kanallarının açılmasını sağlayacağından gözün daha iyi dezenfekte edilmesine neden olacaktır.

Göz kapağı kusurlarınızı tedavi ettirin: Sarkık göz kapağı, göz kapağı tembelliği göz kapağındaki kitleler gibi birçok göz kapağı kusuru da göz kaşıntısına neden olmaktadır. Eğer bu kusurlar tedavi edilebilirse göz kaşınması sorunu da ortadan kalkacaktır.

İLGİLİ MAKALE

Blefaritin Nedenleri

Op. Dr. Aytun AKTAN

clindoxyl 25g jel kullanıyorum 4 gundur vucudumda kaşıntı başladı.. ilacı bıraktıktan sonra kaşıntı gecermı ????... devamı