Güneşsiz bronzlaşma ya da ‘kendi kendine güneşlenme’ adı verilen ürünler güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmadan bronzlaşmış bir görüntü elde etmenizi sağlayabilir. Güneşsiz bronzlaşma ürünleri cildinize uygulayacağınız krem, jel, losyon ve sprey şeklindedir. Birçok salonda, kaplıca da solaryum merkezlerinde profesyonel bronzlaşma spreyi bulunur.

Çoğu güneşsiz bronzlaşma ürününde bulunan aktif içerik dihidrokslasetondur (DHA). DHA  cilde uygulandığı zaman, cildin görünümünü geçici olarak koyu bir renge dönüştürmek için cildin en dış tabakasındaki ölü hücrelerle reaksiyona girer. Değişen renk hemen kaybolmaz ama ölü deri hücreler birkaç gün içinde deri değiştirdikçe, yavaş yavaş etkisini kaybeder.

Çoğu güneşsiz bronzlaşma ürünleri içinde güneş kremi barındırmaz. Eğer dışarıda vakit geçiriyorsanız, güneş kremi şarttır.Genelde renk katkılı kanthaksantin içeriğe sahip güneşsiz bronzlaşma ilaçları güvenli değildir. Büyük dozlarda alındığı zaman, kanthaksantin cildinizin rengini turuncuya dönüştürebilir ve cildinizde arı kovanı gibi şekiller oluşturabilir. Güneşsiz bronzlaşma ilaçları aynı zamanda karaciğere zarar verebilir ve gözün retinasında kristallerin oluşmasına yol açabilir. Güneşsiz bronzlaşma ürünleri genelde açıkça etkisini gösterir. Genelde sonuçları görmek bir saati alır. Tam rengi genelde 8-24 saat içinde ortaya çıkar. Sivilcesiz ortalama vücudu olan insanlar genelde en iyi sonuçları elde eder. Lokal güneşsiz bronzlaşma ürünleri genelde, doğrudan kullanıldıkları sürece güneş banyosuna güvenli alternatif olarak düşünülebilir.
Ayrıca unutmayın, salonda ya da kaplıcalarda bronzlaşma spreyi ya da buharı, rengin bir bütün halinde olması için yüzünüz dahil vücudun her tarafına uygulanır. Bu da ürünün gözleriniz ya da etrafına, burun delikleriniz yakınına ya da dudaklarınızın üst bölümüne geçmesi riskini oluşturur. DHA’yı İçine çekmek ya da yutma riskleri bilinmiyorsa, bronzlaştırıcı uygulanırken, gözlerinizi kapatın ve nefesinizi tutun. Aynı zamanda büyük tip gözlük ya da burun tıkaçları talep edebilirsiniz. Güneşsiz bronzlaşma ürünleri doğru ve dikkatli uygulanırsa, düz, doğal bir bronz ten görünümü sağlayabilir. En iyi sonuçlar için, paketteki talimatlarını dikkatlice takip ediniz. Genelde:
  • Cildinizi pul pul dökülecek şekilde temizleyin: Güneşsiz bronzlaşma ürününü kullanmadan önce, fazla ölü hücreleri atmak için bir bez ya da süngerle iyice yıkayın. Genelde bacaklarınızı tıraş ediyorsanız, güneşsiz bronzlaşma ürününü uygulamadan önce daha düzgün sonuç elde etmek için tıraş ediniz.
  • Yumuşak bir dokunuşla kullanın: Güneşsiz bronzlaşma ürünü her tarafa eşit ve hafifçe uygulayın. Gerekirse uzanması zor yerlere bronzlaştırıcıyı sürmek için birilerinden yardım isteyin.
  • Ellerinizin üst bölümünü koruyun: Ürünü yüzünüz ve vücudunuza uyguladıktan sonra, avuç içlerinizin renginin değişmemesi için ellerinizi sabunlu suyla yıkayın. Parmak tırnaklarınızın dibinde ürünün kalmadığından emin olun. Güneşsiz bronzlaştırıcıyı her bir elinizin üstüne uygulamak için, pamuk yumakları kullanın.
  • Kuruması için vakit tanıyın: Bronzlaştırıcı tamamen kuruyana kadar giyinmeyin.
Unutmayın çoğu güneşsiz bronzlaşma ürünleri içerisinde güneş kremi barındırmaz. Eğer dışarıda çok vakit geçiriyorsanız, bol güneş kremi kullanın.