Ergenlik döneminde başlayan adet kanamaları her 28 günde bir tekrarlar. Bu süre bazı kadınlarda 35 güne kadar çıkabilir ve yaklaşık olarak 1 hafta sürer. Ancak eğer her zamanki adet tarihinizde gecikme olduysa eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz güvenilir hamilelik testlerini tercih edebilirsiniz. Fakat hamilelik testlerini kullanmanın da birtakım püf noktaları vardır. İşte sonuçtan emin olmak isteyenler için hazırladığımız önemli unsurlar;

Adet Tarihinizden Sonra
Adet tarihinizden 1 veya 2 gün geçmesi testin güvenilirliğini azaltır. Çünkü henüz embriyo yerleşmemiş olabilir bu da hCG’nin yani hamile olduğunuzu gösteren maddenin idrarınızda tespit edilmesini engeller. Bu yüzden 1 hafta bekleyerek testi uygulamanız daha doğru olacaktır.

Ne zaman Yapılmalı?
Gebelik testi için en doğru zaman sabah ilk idrarınıza çıktığınızda yapmaktır. Gün içerisinde alınan sıvılar idrarınızdaki hCG maddesinin tespit edilmesini engelleyebilir.

Nasıl Yapılmalı?
Hamilelik testini uygulamak son derece basittir. İdrarınızın akış yönüne doğru tutarak bir iki damla kadar düşecek şekilde bekletmeniz yeterlidir. Eğer bunun zor olacağını düşünüyorsanız bir bardağa idrarınızı boşaltıp içerisine test çubuğu sokup kısa bir süre beklettikten sonra çıkarıp sonuca bakabilirsiniz.

Test Çubuğunda Silik Görünüm
Eğer test çubuğunda silik de pozitif olarak görünüyorsa hamile olma ihtimaliniz vardır ancak emin olmak için bir jinekoloğa danışarak kesin sonuç alabileceğiniz vajinal ultrasonografi veya kan testi yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE

Hamilelik Belirtileri

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı