Gebeliklerin %5’inde rahimde myom görilmekle birlikte bunların büyük çoğunluğu gebeliği etkilemez. Ancak myomlar büyük olduklarında gebelik açısından sorunlar başlar.

Gebelikte Görülen Belirtiler

Myomların %30’u gebelik esnasında büyür ve bu büyüme ilk 10 haftada en sıktır.

-Düşük -Erken gebelik kanamaları
-Erken doğum eylemi -Plasenta yerleşim anomalileri
-Erken membran rüptürü -Plasenta dekolman ve retansiyonu

-Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde myomlar bazen büyüyebilir,  bu büyük myomlarda kanlanmada problemleri oluşabilir ve oluşan bu yetmezlik sonucunda dejeneratif değişiklikler ortaya çıkar (Kırmızı dejenerasyon) .

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

merhaba sayın hocam ben 28 yaşında bekarım histeroskopi operatif myom ameliyatı oldum ve ameliyat olmadan önce dokturlar bana kızlık zarımın kesinlik... devamı

-Klinik olarak bu sıklıkla ağrı ve lokalize hassasiyete neden olur, ancak erken (preterm) doğumu da başlatabilir. Bu vakalarda yatak istirahati ve ağrı kesiciler hemen daima ağrıyı durdurmada başarılıdır.

-Doğum sırasında özellikle aşağıda yerleşmiş olan büyük myomlar kanalı tıkayarak doğuma izin vermeyebilir ve rahmin düzgün kasılmasını engelleyerek doğumu uzatabilir. Myomlar doğumdan sonra da rahmin kasılmasını engelleyerek kanamaya neden olabilir.

-Eğer hasta sezeryan olacaksa genel yaklaşım olarak kanlanmaları gebelik esnasında arttığı myomlar alınmaz ancak uygun konumda ve saplı myomlar ameliyat esnasında çıkarılabilinir.