Avrupa’da meme kanseri oranı son yıllarda düşüşe geçti. Birçok doktor, bunu yaşlı kadınlarda mamografi görüntülemelerinin başarısı olarak değerlendiriyor. Ama şu sıralarda ülkeler arası bir kıyaslama şunu gösteriyor: Erken teşhis, sevinç verici bu gidişattan sorumlu olamaz.

Meme kanseri erken keşfedilirse iyileşme ihtimali daha fazla. Bu düşünceyle, birçok Avrupa ülkesinde mamografi görüntülemesi yapılır. Bu ülkelerin çoğunda, 50 ile 69 yaş arasındaki bütün kadınlar 24 ayda bir kere erken teşhise davet edilir. Görüntüleme sırasında, meme kanseri yaklaşık %30 oranında düşüş gösterdi, diye bildirdi mayıs ayında İsviçre’de yayımlanan bir çalışma.

Ne var ki, başka analizler görüntülemenin gerekliliğini sorguluyor. Güncel bir ülke kıyaslaması da aynı sonuca vardı. Aslında, meme kanseri oranı son yıllarda Avrupa’da düşüş gösterdi; fakat bu, görüntülemelerle açıklanmadı.

Fransa’dan araştırmacılar, altı Avrupa ülkesinde 1989 ile 2006 yılları arasında kaç kadının meme kanserinden öldüğünü araştırdı. İngiltere’de yayımlanan çalışma, mamografi görüntülemesinin yapıldığı tarihe göre her iki komşu ülkeyi kıyasladı. Çiftler Norveç ve İsveç, Hollanda ve Belçika, İrlanda ve İngiltere’ydi.

Her iki ülkede tıbbi hükümlerin yanı sıra nüfus yapısı ve ekonomik durum benzerdi. Fakat mamografi görüntüleme, 10 yıldan 15 yıla kadar aralıklarla farklı ülkelerde yürütüldü.

Olumlu gidişat için alternatif açıklama

Araştırmacılar, mamografiyi önceden uygulayan ülkelerde, meme kanseri oranı da önceden düşüş gösterdi, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir veri bankasında böyle yer aldı. Bu, şunu gösterdi: Ölüm oranı, mamografi incelemesinin başladığı yıldan bağımsız olarak düştü. “Bu gösteriyor ki görüntüleme, meme kanseri ölüm oranında doğrudan rol oynamıyor,” sonucuna vardı bilim insanları.

Dahası, meme kanseri ölüm oranı en fazla 40 ila 49 yaşındaki kadın grubunda düştü ama bu kadınların hiçbiri davet listesindeki herhangi bir görüntüleme programında yer almıyordu. Toplamda, meme kanseri ölümleri 1986 ile 2006 yılları arasındaki süreçte %16 ila 29 oranında düşüş gösterdi.

Araştırmacılar, meme kanserindeki olumlu gidişatı tıbbi önlemlerdeki genel gelişmenin yanı sıra son yıllarda tedavi olanaklılıklarının oldukça iyileştirilmesiyle açıklıyorlar.

Araştırmacıların rahim ağzı kanseri verileri, bir görüntüleme yönteminin meme kanseri ölüm oranını açık biçimde düşürebildiği ve bunun ülkelerin kıyaslanmasında da dikkat çekici olduğunu gösteriyor. İzlanda ve Finlandiya, 60 yıldan beri erken teşhis programı yürütüyor; 1970 ile 1980 yılları arasında rahim ağzı kanserine bağlı ölüm oranı %50 düştü. Norveç’te, sistematik görüntüleme esasen 15 yıl erken başladı; 1970 ile 1980 yılları arasında rahim ağzı kanserinden ölüm oranı yalnızca %8 düştü.

Kaynak: spiegel.de

Çeviren: Tuğçe Ayteş

Op. Dr. Sinan GÖKER

ameliyatsız şaşılık tadavisi ülkemizde neden uygulanmıyor... devamı